Kultura i sztuka 1945-1989

28.09.2019

„La Stampa” o publikacji dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego we Włoszech

Gustaw Herling-Grudziński. Fot. PAP/P. Wierzchowski Gustaw Herling-Grudziński. Fot. PAP/P. Wierzchowski

Nareszcie we Włoszech dostępne są wszystkie arcydzieła Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000), który przez wiele lat, choć mieszkał w tym kraju, był niemal nieznany – pisze w sobotę na łamach dziennika „La Stampa” polonistka z Turynu Krystyna Jaworska.

Prace polskiego pisarza, który zmarł w Neapolu, wydało w tych dniach wielkie włoskie wydawnictwo Mondadori w prestiżowej serii Meridiani. Tom "Etyka i literatura" liczy prawie 1900 stron.

Profesor Jaworska z uniwersytetu w Turynie pisze, że przyczyną trwającej dekady prawie całkowitej nieobecności we Włoszech twórczości polskiego pisarza, autora "Innego świata", był klimat zimnej wojny w Europie, a także włoski kontekst polityczny, który wpłynął na sposób odbioru tekstów opisujących sowieckie realia, obalających "fałszywe mity i dementujących propagandę partii komunistycznej".

CZYTAJ TAKŻE

"Autorzy takich tekstów byli klasyfikowani jako reakcjoniści tylko dlatego, że z uporem dawali świadectwo tego, co przeżyli i doświadczyli, a Herling był wśród nich" - podkreśla autorka przypominając życiorys pisarza, zesłanego na Syberię więźnia sowieckich łagrów i żołnierza 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, uczestnika bitwy o Monte Cassino.

Jak zaznaczyła Jaworska, po tym, gdy Herling-Grudziński osiadł w Neapolu, czuł się "zepchnięty na margines przez włoskie życie intelektualne, zdominowane przez lewicę, z powodu ostracyzmu". Przypomniała, że pisarz współpracował z "Il Giornale" i z "La Stampą" specjalizując się przede wszystkim w literaturze rosyjskiej i sowieckiej, zwłaszcza zaś twórczości autorów dysydentów.

Zwraca uwagę na ogromne historyczne znaczenie jego wspomnień z łagrów, w których pokazał "otchłań zła systemu totalitarnego" i zarazem "mroczne strony duszy ludzkiej".

W październiku w Neapolu odbędą się polsko-włoskie uroczystości upamiętniające Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL