Pod koniec lipca zakończy się remont Muzeum Drukarstwa w Cieszynie – podaje rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara.
Zdaniem naczelnika wydziału zamówień publicznych, inwestycji i funduszy zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Cieszynie Arkadiusza Smoczyńskiego zakończenie prac wewnątrz budynku nastąpi do końca stycznia. Chodzi o remont pomieszczeń parteru Muzeum oraz prace związane z dostosowaniem pierwszego piętra, gdzie znajdowały się wcześniej trzy mieszkania, na potrzeby Muzeum.
„Pozostałe prace, czyli rozbudowa budynku Muzeum o dodatkowe pomieszczenie, budowa windy oraz zagospodarowanie terenu wokół, zostaną wykonane do końca lipca. Prace te obecnie są wstrzymane ze względu na konieczność wykonania muru oporowego w ramach innego zadania” – poinformował Smoczyński.
Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że ponowne otwarcie Muzeum ma nastąpić po 31 lipca. Poprzedzi je rozstrzygnięcie konkursu „na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, w tym wyłonienie podmiotu prowadzącego Muzeum Drukarstwa”.
Remont ruszył z początkiem kwietnia ub.r. Siedzibę muzeum zamknięto wówczas dla zwiedzających.
Muzeum istnieje od ponad 20 lat w jednej z kamienic w ścisłym centrum Cieszyna. Po remoncie, ekspozycja główna pozostanie na parterze. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.
Część eksponatów Muzeum zostało udostępnione w zastępczym pomieszczeniu na dworcu przesiadkowym w Cieszynie. Jest tam m.in. prasa introligatorska i stół introligatorski, monotyp drukarski oraz kaszta zecerska. Szef Muzeum Karol Franek powiedział, że mimo ograniczonych możliwości, placówka prowadzi warsztaty graficzne oraz introligatorskie.
Remont i rozbudowa Muzeum ma kosztować ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje, m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzeń drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich.
W Muzeum zgromadzono materiały o miejscowych drukarniach i przybliżające zasłużonych pracowników. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/