Kultura i sztuka po 1989 roku

21.08.2019

Legendarne dzieło Góreckiego pod dyrekcją Pendereckiego na plenerowym koncercie

Warszawa, 6.10.2002 ZDJĘCIE ARCHIWALNE Z 10.09.1998. Kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Fot. PAP/A. Hawałej Warszawa, 6.10.2002 ZDJĘCIE ARCHIWALNE Z 10.09.1998. Kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Fot. PAP/A. Hawałej

Jedno z najbardziej znanych dzieł muzycznych drugiej połowy XX w., a zarazem najsłynniejszy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego - III Symfonia op. 36 "Symfonia pieśni żałosnych" - zabrzmi w sobotę podczas plenerowego koncertu obok Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Krzysztof Penderecki. Koncert wpisuje się w trwające w woj. śląskim obchody setnej rocznicy Powstań Śląskich.

W pierwszej części wieczoru wystąpią: Grubson, Aleksandra Królik, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Sebastian Riedel i Skubas. Potem zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego z Iwoną Sobotką jako solistką. Publiczność wysłucha najpierw dzieła samego dyrygenta - "Chaconne" - określanego jako "muzyka lamentu odbywającego się bez słów". "Ten niezwykle przejmujący utwór, obfitujący w piękne melodie, został napisany w reakcji na śmierć polskiego papieża i dedykowany jest jego pamięci" - wyjaśniła Marta Szybiak z biura promocji Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego.

Później przyjdzie czas na jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki drugiej połowy XX wieku i zarazem najsłynniejszy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, czyli III Symfonię op. 36 "Symfonię pieśni żałosnych".

"To dzieło o duchowym wręcz charakterze, przemawiające ekspresją podkreślaną prostotą melodii, żarliwym kanonem orkiestry i emocjonalną partią sopranu. Solo w tym uwielbianym na całym świecie dziele wykona Iwona Sobotka" - powiedziała Marta Szybiak.

Symfonia pieśni żałosnych składa się z trzech części. Pierwsza to średniowieczny lament maryjny, druga została napisana do tekstu wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze gestapo podczas wojny, trzecia powstała z inspiracji ludową piosenką powstańców śląskich. Górecki skomponował ją w 1975 r., jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw, płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Sobotni koncert jest organizowany wspólnie przez Filharmonię Śląską i Muzeum Śląskie pod patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL