Niezależne teatry alternatywne z całego kraju zaprezentują się podczas Letnich Spotkań Teatralnych „Kołowrotek”, które w piątek rozpoczną się w Rakszawie (Podkarpackie). Będzie to druga edycja festiwalu.
Dyrektor artystyczna „Kołowrotka” Aneta Adamska, która jest też współorganizatorką wydarzenia, poinformowała, że głównym celem festiwalu jest „prezentacja dorobku artystycznego autorskich i niezależnych teatrów z terenu całej Polski, a także stworzenie forum wymiany doświadczeń, poglądów pomiędzy twórcami i publicznością oraz integracja w twórczym działaniu”.
W spotkaniach teatralnych, które potrwają do niedzieli, swój udział zapowiedziały zespoły z Częstochowy, Tychów, Dębna (woj. zachodniopomorskie), Katowic, Alwerni (woj. małopolskie), Lublina, Warszawy, Gdyni, Jarosławia (Podkarpackie).
Festiwal „Kołowrotek” ma charakter konkursowy. Uczestniczące w nim teatry zaprezentują przedstawienia oparte na tekstach autorskich i literackich, które powstały z inspiracji kulturą ludową lub takie, które czerpią z tradycji społeczności lokalnych.
W konkursie weźmie udział 10 spektakli. Oceniać je będzie jury w składzie: Ziuta Zającówna, aktorka, reżyserka, wykładowca PWST w Krakowie; Roman Siwulak, artysta plastyk, aktor, pedagog, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, były członek zespołu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora; Przemysław Wiśniewski, reżyser, aktor, fotograf, twórca happeningów, szef Offowego Teatru Kreatury, inicjator grupy happeningowej „Wesołe miasteczko”, autor Teatru Fotografii.
Jurorzy nagrodzą trzy najlepsze spektakle. Wręczą też nagrody za dokonania indywidualne.
Festiwal rozpocznie w piątkowe popołudnie monodram Samuela Becketta „Koniec”, w którym wystąpi Bartosz Mazurkiewicz z Teatru KOD z Dębna.
Festiwalowa publiczność w trakcie „Kołowrotka” będzie mogła obejrzeć jeszcze m.in. „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, na który zaprosi Teatr Ludowy Tradycja z Alwerni; przedstawienie „Wiech, czyli koń by się uśmiał”, powstałe na bazie tekstów Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, prozaika, satyryka, publicysty i dziennikarza, nazywanego „Homerem warszawskiej ulicy”, w którym zaprezentuje się Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, czy autorski spektakl „Gnienie” Grupy Artystycznej Teatr T.C.R. z Tychów.
W programie festiwalu znajdą się też dwa spektakle pozakonkursowe. Będzie to „Requiem dla gospodyni” Wiesława Myśliwskiego, które pokaże Teatr Sioło z Rakszawy oraz „Chłopcy” Stanisława Grochowiaka, czyli pełna ciepła i humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania szacunku i wolności, w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. J. Żmudy ze Stalowej Woli.
„Kołowrotek” zakończy w niedzielny wieczór ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród laureatom.
Organizatorami Letnich Spotkań Teatralnych jest Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego VAN – PUR. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/