Kultura i sztuka po 1989 roku

19.02.2019 aktualizacja 20.02.2019

Prof. Bujnicki z Nagrodą im. Algisa Kaledy

Historyk literatury polskiej prof. Tadeusz Bujnicki został uhonorowany we wtorek w Wilnie Nagrodą im. Algisa Kaledy, zmarłego przed dwoma laty wybitnego literaturoznawcy, twórcy polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim.

Uroczystości z udziałem m.in. ministra kultury Litwy Mindaugasa Kvietkauskasa odbyła się w Wileńskiej Galerii Obrazów.

„Jest to dla mnie szczególna nagroda i traktuję ją jako niezwykłe wyróżnienie” - powiedział PAP prof. Bujnicki. Zaznaczył, że Algis Kaleda był jego przyjacielem, z którym wspólnie pracowali na wileńskiej polonistyce od jej założenia w 1993 roku.

„Moje prace dotyczące problematyki Wilna, tzw. pogranicza, Wielkiego Księstwa Litewskiego powstały także dzięki Algisowi. On mi pomagał w wielu wypadkach w znalezieniu materiałów, wspólnie o tym dyskutowaliśmy. Tak więc nagroda ta ma wielki wymiar osobisty” - powiedział naukowiec.

Nagroda im. Algisa Kaledy, ustanowiona przez Litewski Instytut Literatury i Folkloru, przyznawana jest co roku za badania naukowe nad dziedzictwem literatury litewskiej, polsko-litewskimi związkami literackimi i za studia porównawcze w dziedzinie kulturoznawstwa.

Podczas wtorkowej uroczystości odbyła się też prezentacja nowej książki prof. Bujnickiego „O literackiej grupie +Żagary+ i nie tylko”. Jest to pierwsza publikacja w języku litewskim, wydana m.in. staraniem Instytutu Polskiego w Wilnie, poświęcona międzywojennej wileńskiej grupie literackiej, do której należeli tacy twórcy jak Teodor Bujnicki (ojciec autora książki), Czesław Miłosz, Jerzy Zagórski i Aleksander Rymkiewicz.

Profesor Tadeusz Bujnicki urodził się w Wilnie w 1933 roku. Jako naukowiec badał m.in. twórczość Miłosza, zajmował się polską prozą historyczną XIX wieku, polską literaturą rewolucyjną, jak też literaturą i kulturą pogranicza północno-wschodniego, zwłaszcza polsko-litewskiego.

Jest założycielem Katedry Kultury Literackiej Pogranicza na Uniwersytecie Jagiellońskim, która uważana jest za jeden z najlepszych ośrodków lituanistycznych poza granicami Litwy. Jako jeden z prekursorów polsko-litewskich badań literackich wspierał zakładanie studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wileńskim, na którym też wykładał.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL