Artysta wizualny oraz twórca filmów animowanych Piotr Bosacki został laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro przyznawanej twórcom „wykazującym się postawą progresywną i poszukującą” - jak napisano w regulaminie wyróżnienia. Nagrodę wręczono w środę w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Jury pod przewodnictwem Katarzyny Kozyry uhonorowało Bosackiego m.in. za "niezwykły zmysł językowy i poetycki" widoczny w jego pracach.
"Piotr Bosacki jest twórcą wszechstronnym. Jawi się nam jako konstruktor, kompozytor, poeta, filmowiec. W charakterystycznych dla twórcy filmach animowanych, opatrzonych sugestywną narracją, obecna jest refleksja filozoficzna cenna już na poziomie samej tylko literatury. Poza tym Bosacki należy do twórców konsekwentnie niekonsekwentnych. Łączy powagę z dowcipem, zmysłowość z abstrakcyjnością, minimalizm z bogactwem formy" – podkreślono w uzasadnieniu.
41-letni Bosacki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. To artysta działający na styku wielu dyscyplin: muzyki, sztuki, animacji i literatury; jest członkiem nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo i zespołu muzycznego KOT.
Pomysłodawcą Nagrody im. Katarzyny Kobro są prof. Józef Robakowski oraz Nika Strzemińska, córka patronki nagrody i Władysława Strzemińskiego. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej, od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.
Uroczystość wręczenia nagrody poprzedziła panichida w intencji jej patronki odprawiona w soborze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.
Nagroda im. Katarzyny Kobro została wręczona po raz 16. Do tej pory otrzymali ją: Zbigniew Dłubak, Juergen Blum-Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Krzysztof M. Bednarski, Teresa Murak, Krzysztof Wodiczko, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Rybczyński, Andrzej Lachowicz, Zygmunt Rytka, Natalia LL, Cezary Bodzianowski, Robert Rumas, Jadwiga Sawicka, Katarzyna Wiktor.
Katarzyna Kobro (1898-1951) - niedoceniana za życia - po śmierci uznana została za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczynię polskiego konstruktywizmu. Dorobek artystyczny Kobro i Strzemińskiego stał się zalążkiem największej w Europie Środkowo-Wschodniej muzealnej kolekcji sztuki nowoczesnej zgromadzonej w Muzeum Sztuki w Łodzi. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/aszw/