Jerzy Janiszewski, twórca m.in. znaku graficznego Solidarności, stworzył artystyczną instalację w przestrzeni Starego Rynku w Łodzi. Podobne prace artysty powstały już wcześniej m.in. w Madrycie i Gdańsku.
W poniedziałek odbyła się oficjalna prezentacja instalacji na Starym Rynku w Łodzi.
Projekt składa się z czterech stalowych wież. Między nimi rozpięta jest sieć, do której zostały zamocowane tysiące różnobarwnych wstążek. Wielkie, a jednocześnie ażurowe stalowe maszty konstrukcji są nie tylko elementem nośnym dachu ze wstążek, ale stanowią same w sobie przestrzenną formę. Przy przycinaniu wstążek i montowaniu ich na siatce pracowało pod nadzorem Janiszewskiego kilkadziesiąt młodych osób.
Jak informuje Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu, "energetyzująca, szeleszcząca i mieniąca się kolorami instalacja" ma funkcjonować do końca października i może stać się "tłem dla wielu artystycznych eventów, inicjatyw, wystaw".
Przypomniała, że idea zrealizowania projektu w Łodzi została zainicjowana przez Teresę Latuszewską-Syrda z Fundacji Urban Forms. Na zaproszenie Fundacji Janiszewski gościł dwukrotnie w Łodzi, poznając miasto, jego specyfikę i pracując nad koncepcją z projektantami z Biura Projektów AGG Architekci Grupa Grabowski oraz realizatorami z firmy Cayenne Visual Communication.
Historycznie Stary Rynek jest obszarem najstarszego osadnictwa, z którego na początku XIX wieku rozwinęła się Łódź. W czasie okupacji były to tereny getta. Po wyzwoleniu placowi nadano nowy kształt architektoniczny. W latach 50. XX w. powstały otaczające go z trzech stron charakterystyczne kamienice z podcieniami w stylu historyzmu socrealistycznego. Od lat 60. na Starym Rynku stał pomnik Juliana Marchlewskiego, który usunięto w latach 90. ubiegłego stulecia.
Jerzy Janiszewski, ur. 1952 r. w Płocku, to niezależny grafik i projektant. Jest absolwentem PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku na wydziale projektowania graficznego. W sierpniu 1980 r. brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. Zaprojektował wówczas logo strajkujących, które po powołaniu związku zawodowego stało się oficjalnym symbolem NSZZ "Solidarność" - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie.
W stanie wojennym Janiszewski wyjechał na Zachód. Swoją pracownię artystyczną otworzył m.in. w Paryżu; obecnie mieszka w Hiszpanii. Od 1986 r. realizuje plenerowe instalacje z tysięcy wstążek; jedna z nich prezentowana była na Festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku w 2012 r. Wykonuje też oryginalne projekty z wycinków opakowań, papieru, collage - jego indywidualna wystawa w Waszyngtonie (USA) w 2012 r. znalazła się na liście najciekawszych dziesięciu ekspozycji roku ogłoszonej przez Washington Post. (PAP)
jaw/ mow/