Kultura i sztuka 1945-1989

08.06.2018

Londyńska galeria sprzedaje udziały w dziele A. Warhola za bitcoiny

Andy Warhol. Źródło: Wikimedia Commons Andy Warhol. Źródło: Wikimedia Commons

Londyńska galeria sztuki gruzińskiej arystokratki Eleesy Dadiani sprzedaje udziały w dziele Andy'ego Warhola za bitcoiny. Dadiani chce sprzedać 49 proc. udziałów w "Małych krzesłach elektrycznych" z 1980 roku na platformie zbudowanej w technologii łańcucha bloków.

Dadiani jest znaną apostołką kryptowalut i jej galeria Dadiani Fine Art w Mayfair, ekskluzywnej dzielnicy handlowej na terenie gminy City of Westminster, stała się w zeszłym roku pierwszą galerią sztuki prowadzącą sprzedaż w walutach wirtualnych. Dadiani zajmuje się też sprzedażą za kryptowaluty dóbr luksusowych od supersamochodów po rzadkie klejnoty.

Jest ona przekonana, że kiedy 20 czerwca sprzeda Warhola, "Krzesła elektryczne" staną się najdroższym dziełem zaoferowanym za cyfrową walutę. Powiedziała gazecie "Times of London", że ich sprzedaż wpisze się w "wielką zmianę dokonująca się w świadomości, finansach i kulturze".

Argumentuje, że miłośnicy sztuki i inwestorzy "stają się coraz bardziej otwarci na poszerzenie swego portfolio i teraz będą mogli poszerzyć je o Warhola. Dzieło mistrza pop-artu wycenione jest na 4,2 mln funtów.

"Tworzymy historię" - uważa Marcelo Garcia Casil, szef firmy Maecenas, platformy stworzonej w technologii łańcucha bloków pośredniczącej w handlu dziełami sztuki. Poprzez nią kolekcjonerzy mogą sprzedawać inwestorom udziały w dziełach sztuki, aby móc sfinansować nabycie innego dzieła. Jego zdaniem "Krzesła" Warhola są pierwszą jaskółką, po której wiele innych będzie sprzedawanych i kupowanych ta drogą.

Maecenas współpracuje z Dadiani, która zimą sprzedała za 4 mln funtów w litecoinach, rywalizujących z bitcoinami, kilka samochodów Formuły 1 tajemniczemu nabywcy z Chin.

"Rzeczy, które w tej chwili są dostępne jedynie nielicznym wybranym szybko zmienią się dzięki technologii łańcucha bloków" - powiedziała 29-letnia Dadiani, która interesy prowadzi w pięciu kryptowalutach.(PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL