Inne

17.06.2012 aktualizacja 19.07.2016

Lublin: polsko-czeczeński festyn z okazji Dnia Uchodźcy

Polscy i czeczeńscy wykonawcy występowali w niedzielę na festynie zorganizowanym w Lublinie przez miejscowe Centrum Wolontariatu z okazji Dnia Uchodźcy. Lubelscy wolontariusze od wielu lat pomagają uchodźcom zaaklimatyzować się w Polsce.

Na festyn przybyli uchodźcy z ośrodków na Lubelszczyźnie oraz mieszkańcy miasta. Na scenie ustawionej w centrum Lublina, na skwerze przy ul. Świętoduskiej, występowały m.in. dziecięcy folklorystyczny zespół „Gwiazdy Czeczenii” i czeczeński męski zespół wokalny z lubelskiego ośrodka dla uchodźców. Przygotowano degustację potraw kuchni czeczeńskiej, można było zobaczyć wystawę fotografii i rękodzieła artystycznego przybliżającą kulturę krajów, z których uchodźcy przybywają do Polski.

Przygotowano degustację potraw kuchni czeczeńskiej, można było zobaczyć wystawę fotografii i rękodzieła artystycznego przybliżającą kulturę krajów, z których uchodźcy przybywają do Polski.

„Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Lublina uchodźców oraz ich kulturę. W samym Lublinie jest około stu uchodźców w ośrodku oraz kilkadziesiąt osób mieszkających samodzielnie poza ośrodkiem. Głównie są to Czeczeni. Staramy się, żeby oni dobrze czuli się z nami i my z nimi” – powiedziała Anna Siek, koordynatorka programu dla uchodźców w lubelskim Centrum Wolontariatu.

Osłan Sulejmanow, uciekinier z Czeczenii, który śpiewał na festynie, powiedział PAP, że bardzo mu się podoba w Lublinie. „Byłem dwa miesiące we Francji, ale przyjechałem tutaj, bo my Czeczeni lepiej rozumiemy się z Polakami. Wojna, bieda, te problemy Polacy dobrze rozumieją, bo też je przeżyli. Chciałbym ożenić się z Polką i zostać tutaj” – powiedział Sulejmanow.

Wolontariusze z Lublina prowadzą w ośrodkach dla uchodźców zajęcia mające na celu przybliżenie im polskiej kultury i obyczajów. Uczą dzieci i dorosłych języka polskiego, pomagają w odrabianiu lekcji.

Pomoc wolontariuszy wysoko ocenia dyrektor ośrodka dla uchodźców w Horbowie Grzegorz Machno. „Najważniejsze, że czeczeńskie dzieci dobrze sobie radzą w szkole. Szkoła także organizuje spotkania integracyjne, zarówno z dziećmi, jak i rodzicami. Nie ma problemów między uchodźcami a Polakami w Horbowie, oni już wrośli w miejscową społeczność, traktowani są jak swoi” – powiedział Machno.

Na Lubelszczyźnie istnieją trzy ośrodki dla uchodźców: w Lublinie, Białej Podlaskiej i Horbowie. Światowy Dzień Uchodźcy to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 2000 r. w celu zwrócenia uwagi na problemy uchodźców. Corocznie obchodzone jest 20 czerwca.

(PAP)

kop/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL