Kultura i sztuka po 1989 roku

21.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Lublin: powstaje spektakl na podstawie „Księgi Tęsknoty” Leonarda Cohena

Renata Przemyk oraz Wojciech Leonowicz zagrają i zaśpiewają w spektaklu „Boogie Street” złożonym z poezji i piosenek słynnego kanadyjskiego artysty Leonarda Cohena. Premiera przedstawienia - we wrześniu w Teatrze Starym w Lublinie.

Spektakl powstaje w oparciu o utwory Cohena, zamieszczone w jego książce „Księga tęsknoty”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest autor poetyckiego polskiego przekładu "Księgi tęsknoty” Daniel Wyszogrodzki.

„Tłumaczyłem tę książkę w kontakcie z autorem. To bardzo autobiograficzna książka, pokazująca Cohena z bardzo różnych perspektyw, świat widziany jego oczami, on - oczami świata. Uznałem, że to fajna rzecz na kameralną scenę” - powiedział Wyszogrodzki na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie.

Tytuł spektaklu pochodzi z piosenki Cohena „Boogie Street”. „Dla Cohena to jest taka metafora świata doczesnego, codziennego. To świat, w którym musimy zawierać nieustannie kompromisy, w którym nie do końca jesteśmy sobą. Wychodzimy z tego schronienia naszej intymności na +boogi street+ i wtedy włączamy się w to, co jest codziennym życiem, aby potem znowu wrócić do naszego sekretnego świata” – powiedział Wyszogrodzki.

Przedstawienie wyreżyseruje Iwona Jera, aranżacje przygotuje Krzysztof Herdzin. W postać poety wcieli się Wojciech Leonowicz, a piosenki Coehna zaśpiewa Renata Przemyk; niektóre piosenki zaśpiewają w duecie.

„Zależało mi, aby to była artystka, dla której tekst jest ważny, bo tutaj tekst jest najważniejszy. Jest w tych utworach wiele mądrości, refleksji, sugestii, prawd. Wierzę, że Renata Przemyk to przekaże” - dodał Wyszogrodzki.

„Księga tęsknoty” to zbiór poezji, fragmentów prozy poetyckiej, piosenek, a także rysunków Cohena. Dotyczą one wielu różnych spraw i wydarzeń w życiu artysty m.in. jego relacji z kobietami, wychowania w tradycji żydowskiej, fascynacji filozofią zen, miejsc, w których mieszkał. W spektaklu znajdzie się kilkadziesiąt utworów - piosenek i wierszy – Cohena, wybranych spośród niemal dwustu tekstów składających się na „Księgę Tęsknoty”.

Plakat do spektaklu „Boogie Street” przygotował wybitny polski artysta plastyk, grafik, projektant okładek i plakacista Rosław Szaybo, twórca m.in. okładki do płyty Cohena „Live Songs” z 1973 r. Przez wiele lat Szaybo pracował jako dyrektor artystyczny brytyjskiego oddziału wytwórni płytowej CBS i stworzył ok. dwóch tysięcy okładek płyt dla takich artystów, jak Janis Joplin, Elton John i Santana. Zaprojektował też m.in. logo legendarnej serii płytowej POLISH JAZZ.

Daniel Wyszogrodzki to tłumacz, felietonista, dziennikarz muzyczny, w latach 2007 - 2015 kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Specjalizuje się w tłumaczeniach muzycznych - przetłumaczył musicale "Koty", "Upiór w operze", "Deszczowa piosenka" czy "Mamma Mia!". Jest też autorem polskich przekładów filmów "West Side Story", "The Sound Of Music" czy "Yellow Submarine" oraz tekstów śpiewających poetów, m.in. Leonarda Cohena i Boba Dylana. Napisał też książkę biograficzną "Satysfakcja. Historia zespołu The Rolling Stones".

Premiera „Boogie Street” w Teatrze Starym w Lublinie odbędzie się 24 września. (PAP)

ren/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL