Kultura i sztuka 1945-1989

13.11.2017

Maja Komorowska: Alina Janowska była wyjątkowo dzielnym człowiekiem

Maja Komorowska. Fot. PAP/R. Guz Maja Komorowska. Fot. PAP/R. Guz

Alina Janowska, z którą przez wiele lat spotykałyśmy się na kweście na Powązkach, była wyjątkowo utalentowaną aktorką, ale też niezwykle dzielnym człowiekiem - powiedziała PAP Maja Komorowska, wspominając zmarłą w poniedziałek aktorkę, gwiazdę m.in. "Wojny domowej".

Zdaniem Mai Komorowskiej Alinę Janowską cechowała zdolność do wcielania się w role bardzo różnorodne - charakterystyczne, poważne, komediowe itd. "Te jej wielkie możliwości, możliwość łączenia różnych estetyk, to naprawdę rzadka cecha" - wspominała.

"Mam poczucie, że znałam Alinę od zawsze. Nie wiem, nie pamiętam, kiedy się poznałyśmy - najprawdopodobniej w Komorowie, gdzie Janowska przyjeżdżała. Zapamiętałam ją. Wcześniej czytałam o jej udziale w powstaniu" - mówiła Komorowska.

"Myślę, że wszystko jej było bliskie, co dotyczyło Warszawy. To była wyjątkowo utalentowana aktorka, ale też niezwykle dzielny człowiek. Najwyraźniej pamiętam te nasze ostatnie lata, kiedy spotykałyśmy się już nie w teatrze, a pod tą samą bramą - św. Honoraty, czyli głównym wejściem na Powązki, gdzie brałyśmy udział w kweście Waldorffa na renowację zabytków na Powązkach. Janowska była niesamowita, wspólnie zbierałyśmy i za każdym razem razem była podobnie zaangażowana, tak samo pracowita" - dodała.

Maja Komorowska w rozmowie z PAP podkreśliła, że 2017 to "szczególny, wyjątkowo smutny rok". "Pusto się robi. Po kolei odchodzą nasi koledzy i koleżanki. Dopiero co pożegnaliśmy Władka Kowalskiego" - przypomniała.

Alina Janowska była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych, estradowych i telewizyjnych. Grała m.in. na deskach stołecznych Teatrów Buffo, Syrena, Komedia. Przez wiele lat występowała także w Teatrze Telewizji. Zagrała m.in. w "Ostatnim etapie" (reż. Wanda Jakubowska, 1947) i "Skarbie" (reż. Leonard Buczkowski, 1948). Kilkukrotnie współpracowała z Jerzym Gruzą - przy m.in. "Dzięciole" (1970), "Rozmowach kontrolowanych" (1990) oraz popularnym serialu z połowy lat 60. - "Wojnie domowej", gdzie wcieliła się w Irenę Kamińską. Wystąpiła także w innych serialach - "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", "Lalka". W latach 90. można było ją oglądać w serialu "Złotopolscy", w którym grała apodyktyczną Eleonorę Gabriel.

Aktorka zmarła w poniedziałek, miała 94 lata. (PAP)

autorka: Martyna Olasz

oma/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL