Prezentacja "Kaukaskie lato" Małgorzaty Goliszewskiej wygrała I edycję Konkursu im. Kazimierza Nowaka - słynnego poznańskiego podróżnika. Nagroda ma promować podróżników, którzy najlepiej dzielą się swoimi wrażeniami z wypraw.
Konkurs o Nagrodę im. Kazimierza Nowaka dotyczył podróży/wypraw zakończonych w okresie od 1 września 2010 do 1 września 2011.
Jury nagrodziło Goliszewską za "osobisty i emocjonalny przekaz pozwalający na żywe spotkanie z kulturą i mieszkańcami Zakaukazia" - poinformował PAP organizator konkursu Dominik Szmajda z Fundacji im. Kazimierza Nowaka. Na jej prezentację złożyły się opisane fotografie z podróży oraz film.
"Kaukaskie lato" - to relacja z podroży autostopem po Ukrainie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i Turcji, podczas której Goliszewska przejechała około 10 tys. kilometrów, przepłynęła cztery morza i odwiedziła 6 stolic.
Dominik Szmajda: "Nagroda honoruje osoby, które poprzez tekst, fotografię, film oraz opowieść, przedstawią reportaż ze swojej podróży szczególnie atrakcyjnie. Natomiast ocena podróży na płaszczyźnie wyczynu wyprawowego, ma znaczenie drugorzędne".
"Podróż autostopem to najlepsza okazja do poznania wielu życzliwych i ciekawych ludzi podczas podróży. Jednak kaukaska życzliwość objawia się na każdym kroku - w sklepie, na ulicy, na pchlim targu, wciąż spotykamy się z serdecznymi uśmiechami, miłym słowem, podarkami, propozycjami noclegu czy posiłku" - napisała o swojej podróży Małgorzata Goliszewska.
Zwyciężczyni otrzymała 3 tys. złotych i statuetkę przedstawiającą Kazimierza Nowaka z rowerem.
Jury wyróżniło też Michała Kochańczyka - za jego fotograficzną relację z podróży w góry na granicy Gujany i Wenezueli, zatytułowaną "Tepui 2011".
Organizatorzy konkursu, nawiązując do postaci i dorobku patrona, chcą promować podróżników, którzy potrafią w sposób ponadprzeciętny dzielić się swoimi wrażeniami, doświadczeniami i refleksjami z odbytych podróży.
"Nagroda honoruje osoby, które poprzez tekst, fotografię, film oraz opowieść, przedstawią reportaż ze swojej podróży szczególnie atrakcyjnie. Natomiast ocena podróży na płaszczyźnie wyczynu wyprawowego, ma znaczenie drugorzędne" - powiedział PAP Dominik Szmajda.
Konkurs był elementem zakończonego w niedziele Poznańskiego Festiwalu Podróży i Fotografii, organizowanego podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon.
Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju na Podolu. Po I wojnie światowej zamieszkał w Poznaniu. Od 1925 roku pracował jako korespondent prasowy, odwiedzając kolejno Węgry, Austrię, Belgię, Holandię, Rumunię, Grecję, Francję i Włochy, skąd nadsyłał materiały do "Ilustracji Polskiej", "Kuriera Poznańskiego" i "Na szerokim świecie".
26 listopada 1931 roku rozpoczął rowerową wędrówkę z Trypolisu przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję, docierając w kwietniu 1934 r. do Przylądka Igielnego. Droga powrotna prowadziła przez południowo-zachodnią część kontynentu - Angolę, zachodnie obrzeże Konga, Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią. Liczącą ponad 40 tys. kilometrów trasę zakończył w Algierze w listopadzie 1936 roku. Podczas tej podróży wykonał około 10 tys. zdjęć.
Wycieńczony trudami podróży, zmarł w wieku 40 lat w niecały rok po powrocie, 13 października 1937 roku.
25 listopada 2006 roku z inicjatywy podróżnika Macieja Pastwy odsłonięto w budynku poznańskiego Dworca Głównego tablicę pamiątkową poświęconą Nowakowi. Na podstawie korespondencji Nowaka wydano kilka książek, imię podróżnika przyjęło także jedno z poznańskich gimnazjów.(PAP)
kpr/ je/