Marcin Zasada z redakcji "Dziennika Zachodniego" wygrał jedenastą edycję regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło go za wywiad z 93-letnim architektem Jerzym Gottfriedem, który zaprojektował wiele znanych, charakterystycznych obiektów w regionie.
Zasada już po raz drugi triumfował w regionalnym dziennikarskim konkursie – dwa lata temu jury nagrodziło pierwszą nagrodą przeprowadzony przez niego wywiad z literaturoznawcą prof. Krzysztofem Kłosińskim na temat rozumienia śląskości. Teraz wygrał tekst „Jerzy Gottfried, budowniczy Śląska: Architekt nie może myśleć, że narodził się w nim pomazaniec boży”.
„Gratuluję autorowi mistrzostwa w przedstawieniu sprawy, ale dla mnie ważne jest też to, że w tym wywiadzie odnalazłem siebie; będąc rozmówcą, byłem jednocześnie partnerem autora” – mówił obecny na gali wręczenia nagród Gottfried. Nagrodzony dziennikarz dziękował z kolei swojemu rozmówcy za możliwość zetknięcia się z „ponadczasową, uniwersalną mądrością” i bogatą osobowością wybitnego architekta.
„Ten wywiad to opowieść o Śląsku, śląskich architektach, urbanistach i ich dziełach. Autorowi udało się wydobyć z cienia niezwykłą postać Jerzego Gottfrieda i nakłonić do ciepłej opowieści o powinnościach architektury – tej powojennej, i tej współczesnej” – uzasadniał wybór jury śląski dziennikarz i publicysta Jan Dziadul.
„Świat biegnie tak nieubłaganie, że czasami gdzieś po drodze gubimy tego typu wielkie nazwiska, wielkie życiorysy, wielkie dokonania i osiągnięcia” – mówił nagrodzony autor, podkreślając dumę, że udało mu się przypomnieć postać Jerzego Gottfrieda i przekazać jego przesłanie.
W organizowanym od 11 lat konkursie Silesia Press nagradzane są materiały - artykuły, audycje radiowe i produkcje telewizyjne, które cechuje nie tylko znakomity warsztat dziennikarski, ale także społeczny oddźwięk, jaki wywołują - w regionie i poza nim. W tym roku do konkursu zgłoszono 75 prac. Przewodniczący jury, b. dyrektor TVP Katowice Jerzy Nachel uznał poziom tegorocznej edycji za bardzo wysoki i wyrównany.
Drugie nagrody zdobyli: Agnieszka Niedojad z TVN za materiał śledczy „Lewe zwolnienia lekarskie”, Barbara Jendrzejczyk z TVP Katowice za reportaż „Wygrać życie”, przedstawiający kobietę po mastektomii, która zdecydowałaś się na sesję fotograficzną, a także Monika Krasińska z Polskiego Radia Katowice za przejmujący reportaż „Za wszelką cenę” opowiadający o akcji ratowniczej w kopalni Wujek-Śląsk.
Trzecią nagrodą wyróżniono reportaż Bożeny Klimus z TVP Katowice „Ochmistrzyni”, dziennikarskie śledztwo Tomasza Patory z TVN, które zaowocowało materiałem „Przychodzę na grób kogoś innego” o nieprawidłowościach w zakładzie pogrzebowym, oraz wywiad z wybitnym pianistą i pedagogiem prof. Andrzejem Jasińskim autorstwa Ewy Niewiadomskiej z Polskiego Radia Katowice.
Nagrodę specjalną otrzymało istniejące od ponad 20 lat, popularne na Śląsku Radio Piekary, które w ostatnim czasie, za sprawą m.in. dwóch doświadczonych dziennikarzy Rafała Kurowskiego i Radosława Wielochowskiego, zmieniło formułę w kierunku stacji informacyjno-publicystycznej.
Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody dziennikarskiej wyszła od dziennikarzy skupionych w działającym od ponad kilkunastu lat Stowarzyszeniu Media dla Integracji Europejskiej, którego członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze. Konkurs ma integrować środowisko, nagradzać dobry warsztat, obiektywizm i profesjonalizm dziennikarski.
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa podkreślał podczas czwartkowej gali wagę dziennikarskiego konkursu i profesjonalnego dziennikarstwa. „Opisujecie tematy i dobre, i złe. Niezwykle ważne jest to, że pokazujecie to społeczeństwu, światu, dzięki temu także my, politycy, możemy reagować” – mówił marszałek. Wśród partnerów dorocznego konkursu są ING Bank Śląski, Tauron Polska Energia i samorząd Katowic. (PAP)
mab/ akp/ par/