Kultura i sztuka po 1989 roku

28.06.2019

Marszałek woj. podkarpackiego uhonorował twórców kultury

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl uhonorował w piątek twórców i działaczy kultury. Podczas uroczystości, która odbyła się w piątek w Rzeszowie wręczono także Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Marszałek, gratulując nagrodzonym osobom, podkreślił, że samorząd województwa „dostrzega potrzebę wspierania kultury”.

„Chciałem podziękować za pracę twórczą, zaangażowanie a przede wszystkim za pasję, bo wszystko właśnie wynika z pasji, z miłości do sztuki i kultury. Cieszymy się bardzo, że Podkarpacie kulturą stoi” – dodał.

Obecny na uroczystości szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu poseł PiS Piotr Babinetz mówił, że podstawą wspólnoty narodowej, tym co jest trwałą podstawą niepodległości, jest kultura.

„To kultura stanowi o Polsce, o naszej ojczyźnie, o naszym narodzie. Gratulacje dla wszystkich twórców kultury polskiej na Podkarpaciu” – dodał.

W imieniu nagrodzonych przemawiał dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów Adam Głaczyński, który zaznaczył, że w kulturę warto inwestować. „Zwłaszcza jeżeli mieszka się w takim regionie, gdzie ta kultura jest wielobarwna, jak na Podkarpaciu” – powiedział.

W tym roku zarząd województwa podkarpackiego przyznał 23 nagrody indywidualne i zbiorowe za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Jarosławiu, Chór Nauczycielski „Akord” Samorządowego Centrum Kultury i Związku Nauczycielstwa Polskiego w Mielcu oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Husowie.

Podczas gali zostały również wręczone Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Brązowymi medalami odznaczeni zostali: Danuta Blin-Olbert – muzealnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów, Związek Literatów Polskich oddział w Rzeszowie. Srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” otrzymał Antoni Dariusz Dubiel – animator i organizator spektakli teatralno-muzycznych. (PAP)

huk/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL