Hiszpan Martin Garcia Garcia, laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego, uhonorowany Nagrodą Specjalną za interpretację Koncertu e-moll Chopina wystąpi w piątek i sobotę - 15 i 16 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
„Ognisty Hiszpan Martin Garcia Garcia bardzo barwny pianista, obdarzony spontaniczną osobowością, którego interpretacje bardzo często wykraczają poza kanony wykonawcze i ogólnie przyjęte wzorce” – pisała o ulubieńcu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Światyczyńska.
Obok wirtuoza fortepianu Martina Garcii Garcii wystąpią znakomici soliści: wiolonczelistka Karolina Jaroszewska-Rajewska oraz altowiolistka Marzena Hodyr. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Andrzej Boreyko.
W programie koncertu kompozycje: Luciano Berio Quattro versioni originali della „Ritirata notturna di Madrid” di Luigi Boccherini; Manuela de Falli „Noce w ogrodach Hiszpanii” oraz Richarda Straussa „Don Kichot”.
„Od czasu wielkiego konkursu w 2021 roku, hiszpański pianista zdążył już od tego czasu odwiedzić Polskę kilkakrotnie. Młody wirtuoz dał się poznać dotychczas zwłaszcza jako brawurowy i oryginalny interpretator muzyki Chopina – zauważa muzykolog Bartłomiej Gembicki. "Tym razem wystąpi podczas koncertu, którego program odwołuje się do kultury jego kraju, choć tylko jeden z kompozytorów pochodził z Półwyspu Iberyjskiego. Pod zagadkowym tytułem +Noce w ogrodach Hiszpanii+ Manuela de Falli kryje się cykl symfonicznych impresji, pozornie przypominających formę koncertu solowego. Partia fortepianu, którą wykona Martín García García, choć często wyeksponowana, została potraktowana przez kompozytora de facto jako jeden z głosów, wzbogacający bogatą paletę – zaznacza muzykolog.
Martín García García (rocznik 1996) rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat pod kierunkiem Natalii Mazoun i Ilyi Goldfarba. Przez dekadę kształcił się u Galiny Eguiazarovej w Escuela Superior de Música Reina Sofía; zdobył wtedy tytuł najwybitniejszego studenta katedry przez Jej Wysokość Królową Zofię. Ukończył również Mannes School of Music w Nowym Jorku, gdzie przez trzy lata studiował u znanego pianisty Jerome’a Rose’a.
Występował w ważnych salach koncertowych w Europie, Ameryce i Azji, otrzymując pozytywne recenzje takich autorytetów, jak Vladimir Krainev, Dmitri Alexeev, Arcadi Volodos, Dimitri Bashkirov, Joaquín Achúcarro czy siostrzenica Siergieja Rachmaninowa Tatiana Copeland.
Hiszpański pianista zdobył laury licznych międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych, w tym pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland w 2021 roku. W tym samym roku zajął trzecie miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym otrzymał także nagrodę specjalną Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu.
Punktem zwrotnym w karierze był rok 2022 r. Pianista zagrał ponad 70 koncertów na całym świecie, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Suntory Hall w Tokio i Auditorio Nacional de Música w Madrycie.
Obecnie artysta rozpoczął współpracę z Tokyo Philharmonic Orchestra i Mikhailem Pletnevem oraz Orquesta Sinfónica de Castilla y León i Vasilym Petrenko.
W 2024 roku pianista wyda swój drugi album „Even-Tide”, nagrany w sali koncertowej Nowa Miodowa w Warszawie i zawierający utwory Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa; album będzie dostępny na platformach cyfrowych.
Wiolonczelistka Karolina Jaroszewska-Rajewska koncertuje w Polsce i za granicą z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Savannah Symphony Orchestra, La Crosse Symphony Orchestra i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, w której prowadzi również grupę wiolonczel.
Występuje ze znakomitymi artystami, m.in. Agnieszką Duczmal, Anną Duczmal-Mróz, Jerzym Maksymiukiem, Garym Karrem, Jakubem Jakowiczem, Georgijsem Osokinsem, Klaudiuszem Baranem, Julią Samojło, Amy Mills i Maciejem Tomasiewiczem.
Jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat był dla Karoliny Jaroszewskiej-Rajewskiej recital w Weill Recital Hall w Carnegie Hall, poprzedzony recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Nowojorski koncert spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności oraz krytyków.
Altowiolistka Marzena Hodyr ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki Marka Marczyka (dyplom z wyróżnieniem, 2008). Uczestniczyła w wielu kursach interpretacji muzycznej, doskonaląc swój warsztat pod kierunkiem takich wybitnych muzyków, jak Kim Kashkashian, Stefan Kamasa, Irena Albrecht, Jan Stanienda, Wolfgang Klos.
Jako solistka i kameralistka jest laureatką wielu konkursów. Występowała w wielu salach koncertowych w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach i w Japonii. Jest solistką i prowadzącą grupy altówek Orkiestry Filharmonii Narodowej, a także członkiem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej.
W 2023 roku została laureatką III Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w kategorii Płyta fonograficzna (dyplom brązowy za płytę „Tadeusz Paciorkiewicz: Violin Chamber Works”).
Wprowadzenie do koncertu poprowadzi Róża Światczyńska; odbędzie się ono w piątek 15 marca o godz. 18.30 w Sali Kameralnej FN. Gościem będzie Andrzej Boreyko. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/