Ponad 10,5 tys. maseczek ochronnych uszyto od połowy marca w ramach akcji Płockiego Wolontariatu. Są one przekazywane do podmiotów zgłaszających zapotrzebowanie, w tym placówek służby zdrowia. Magistrat rozdaje maseczki seniorom. Do akcji ich szycia dołączył niedawno Teatr Dramatyczny.
"Na naszym liczniku mamy już 10 252 maseczki" - powiedziała w czwartek PAP szefowa Płockiego Wolontariatu Beata Olszewska. Jak dodała, maseczki szyje ok. 40 wolontariuszek, a materiały, które są niezbędne do ich powstania, czyli np. bawełnę i gumki, przekazały w darowiźnie lokalne firmy.
O włączenie się do szycia maseczek ochronnych, w związku z epidemią koronawirusa, zaapelował w połowie marca do mieszkańców i firm prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas internetowego czatu. Na apel odpowiedzieli m.in. Płocki Wolontariat oraz Stowarzyszenie Aktywny Senior, a materiał i gumki przekazały firmy CottonBee, Gret-Pol i Darland. W krojenie materiału na maseczki zaangażowała się z kolei firma M4B.
"Akcja szycia maseczek sprawiła, że do Płockiego Wolontariatu przyszli nowi wolontariusze. Są to kobiety, które albo są lub były krawcowymi, albo potrafią po prostu szyć i wykorzystują wolny czas na wsparcie naszej akcji" - podkreśliła Olszewska. Dodała, że w szycie maseczek włączyli się też nauczyciele z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości oraz z Miejskiego Przedszkola nr 2, a także salon sukien ślubnych Nicola B. "Maseczki szyje więc grupa mniej więcej 40 osób. Najwięcej jednego dnia uszyliśmy ponad tysiąc sztuk" - zaznaczyła szefowa Płockiego Wolontariatu.
Jak wyjaśniła, wśród firm, które wspierają akcję znalazł się PERN, który przekazał 200 metrów bieżących bawełny, Darland - 300 metrów tego samego materiału, Gret-Pol - 800 metrów fizeliny oraz 2 tys. metrów gumki, CottonBee - 100 metrów bawełny oraz Leroy Merlin - 18 metrów bawełny. "Obecnie szyjemy maseczki z materiału ostatniego darczyńcy, czyli PERN. Mamy jednak zapowiedź kolejnego sponsora, że przekaże nam kolejną partię tkaniny" - dodała Olszewska.
Szefowa Płockiego Wolontariatu podkreśliła, że uszyte dotąd maseczki przekazano płockim placówkom medycznym, w tym Szpitalowi Miejskiemu św. Trójcy i Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu, a także Policji, żołnierzom WOT, Straży Miejskiej oraz PCK i pensjonariuszom i pracownikom domu pomocy społecznej. "Ostatnie partie z bieżącej produkcji maseczek przekazujemy seniorom" - wyjaśniła.
Od czwartku do odwołania w miejscach ogólnodostępnych na terenie całej Polski trzeba zakrywać usta i nos. Oprócz masek i maseczek ochronnych, można do tego użyć odzieży lub np. chustki. Drogi, place, sklepy, targowiska, kościoły, dworce to tylko niektóre miejsca, gdzie obowiązuje nakaz wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat i osoby niesamodzielne.
"Urząd miasta rozdaje maseczki ochronne mieszkańcom Płocka w wieku 60+. Każdy, również opiekunowie i bliscy osób starszych, otrzyma dwie sztuki. Należy przyjść do ratusza w godzinach jego pracy" - oznajmił w czwartek w komunikacie płocki samorząd. Według informacji Urzędu Miasta, "do tej pory rozdano ponad 3 tys. maseczek" i będą one dostępne do wyczerpania zapasów.
W ubiegłym tygodniu do akcji szycia maseczek ochronnych dołączył płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik tej placówki Leszek Skierski, w akcję zaangażowanych jest tam czterech krawców, a z zakupionego materiału powstanie ok. 400 maseczek.
"Maseczki będziemy przekazywali w przyszłym tygodniu. Do tego czasu zorientujemy się, które z placówek medycznych, instytucji czy innych podmiotów aktualnie najbardziej potrzebują tych środków ochronny. Wiemy oczywiście, że potrzeby są wszędzie duże. Chcemy pomóc w pierwszej kolejności tam, gdzie są największe" - dodał Skierski.
Relacjonując w czwartek to, co dzieje się obecnie w pracowni krawieckiej płockiego Teatru Dramatycznego, wspomniał, że "w normalnych warunkach przychodzą tam na konsultacje do mistrzów rzemiosła krawieckiego, scenografowie, kostiumolodzy, a także aktorzy, od których pobierane są wymiary do kostiumów nowych premier". "To oczywiście nasza codzienność, którą w dobie czającego się za oknem koronawirusa, zastąpiła akcja szycia maseczek ochronnych" - zaznaczył Skierski.
Przypomniał jednocześnie, że płocki Teatr Dramatyczny kontynuuje działalność online poprzez internetowe media społecznościowe, gdzie m.in. aktorzy tej sceny czytają baśnie dla dzieci oraz wiersze płocczanina Władysława Broniewskiego. (PAP)
mb/ aj/