Wiesław Michnikowski, Krzysztof Gierałtowski, Krzysztof Boczkowski, Alicja Knast oraz Iwan Wyrypajew to laureaci Nagród im. Cypriana Kamila Norwida. Uroczystość wręczenia odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku nagrody rozdano po raz 10. Jej laureatami są ludzie sztuki – muzycy, pisarze, plastycy, aktorzy i reżyserzy, realizujący swoje artystyczne przedsięwzięcia na Mazowszu.
Honorowym gościem uroczystości wręczenia nagród norwidowskich był Wiesław Michnikowski - aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z Kabaretu Starszych Panów, jako wykonawca kabaretowych piosenek, m.in. "Wesołe jest życie staruszka", "Jeżeli kochać" czy "Addio pomidory", odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.
Michnikowski przez wiele lat związany był z Teatrem Współczesnym. Jego wieloletni dyrektor Erwin Axer mówił o młodym artyście: "Niewysoki, pełen słodyczy, chowa się przed wzrokiem obcych, ciemne oczy spoglądają z wyrzutem, a przy tym to chłopiec czysty i niewinny". Axer obsadzał Michnikowskiego we wszystkich prawie sztukach Mrożka realizowanych przez siebie - poczynając od "Tanga" (1965 r.), kończąc na "Wdowach" (1992). Axer argumentował, że Michnikowski "do Mrożka się narodził".
Michnikowski został wyróżniony w poniedziałek nagrodą „Dzieło życia” za całokształt twórczości. "Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że otrzymałem tę nagrodę - choć nie wiem czy zasłużoną" - mówił Michnikowski.
W kategorii sztuki plastyczne uhonorowano fotografa Krzysztofa Gierałtowskiego za wystawę „Indywidualności Polskie”. "Jest niekwestionowanym mistrzem portretu fotograficznego, autorem liczącej ponad 80 tys. negatywów kolekcji +Polacy, portrety współczesnej+" W swoich pracach nie idealizuje modeli, a raczej szuka własnego wyobrażenia o fotografowanej osobie" - argumentowano w decyzji.
Krzysztof Boczkowski za tom wierszy „Dźwięki i echo” (wyd. Adam Marszałek) otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w dziedzinie literatury. Boczkowski to poeta i tłumacz, ale także lekarz. W swej twórczości skupia się na m.in. rozważaniu kondycji człowieka, motywie przemijania, biologii. Jest tłumaczem poezji angielskiej i amerykańskiej, szczególnie twórczości T. S. Eliota.
W sekcji muzyka doceniono Alicję Knast za "fundamentalny wkład i doprowadzenie do otwarcia w 2010 roku Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie". Knast jest kuratorem Muzeum Fryderyka Chopina. Ukończyła muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Pracowała jako adiunkt w Muzeum Narodowym w Poznaniu, była także wykładowcą London Metropolitan University oraz pracownikiem naukowym na University of Plymouth. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z dziedziny muzykologii, psychologii muzyki i muzeologii.
Za reżyserię spektaklu „Taniec Delhi” w Teatrze Narodowym w Warszawie uhonorowano Iwana Wyrypajewa, w kategorii teatr. Aktor, reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew uznawany jest za jednego z najciekawszych reprezentantów kina i teatru europejskiego. Dramat Wyrypajewa "Taniec Delhi" w jego reżyserii, podobnie jak inne jego tytuły, opowiada o ludziach uwikłanych we własne emocje.
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 roku; jest przyznawana przez samorząd woj. mazowieckiego. Nagrody przyznawane są corocznie w czterech kategoriach: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr. W 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego ustanowił dodatkową Nagrodę „Dzieło życia” przyznawaną za wybitne dzieła, kreacje lub całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.
Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a w przypadku nagrody „Dzieło życia” - 25 tys. zł.(PAP)
agz/ abe/