Szczecin przyłączył się do akcji międzynarodowego głośnego czytania "Metamorfoz" rzymskiego poety Owidiusza. Fragmenty poematu zostaną przedstawione po polsku i po łacinie. Czytanie odbędzie się 23 marca w Książnicy Pomorskiej.
"Starożytny poemat Owidiusza jest ponadczasowy. Problematyka poruszana w +Metamorfozach+ ma charakter uniwersalny: wciąż kochamy - szczęśliwie lub nie, jesteśmy zazdrośni, pyszni, lekkomyślni, zachłanni. A mitologia grecko-rzymska to nasze dziedzictwo kulturowe, stale obecne w sztuce" – powiedziała PAP Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej. Dodała, że "maraton czytania" odbędzie się w ramach Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki.
"W zeszłym roku wzięliśmy udział w międzynarodowym czytaniu +Odysei+ Homera. Powodzenie imprezy spowodowało, że postanowiliśmy przyłączyć się do akcji również w tym roku" – wyjaśniła Borysowska.
Dodała, że "maraton czytania" odbędzie się w dwóch sesjach – dla młodszych i dla starszych odbiorców.
"W sesji przedpołudniowej będzie mogła wziąć udział starsza młodzież szkolna – wybraliśmy mity, które pojawiają się w tekstach lektur i są stale obecne w kulturze. Sesja popołudniowa będzie przeznaczona dla dorosłych, a fragmenty będą dotyczyły problemów, jakie pojawiają się w związkach - jak zazdrość, przemoc, utrata - które odnajdziemy w tekście Owidiusza i które nie zmieniły się od wieków" – wyjaśniła Borysowska. Dodała, że pierwszej sesji będą towarzyszyć krótkie wykłady dotyczące autora "Metamorfoz" i trwania mitów w kulturze; druga sesja będzie wzbogacona komentarzem psychologa i kulturoznawcy.
Jak poinformowała Agnieszka Borysowska, fragmenty poematu zostaną odczytane głównie w polskim przekładzie, jednak wstępy do poszczególnych ksiąg będą czytane po łacinie, aby "przybliżyć słuchaczom melodykę języka oryginału i rytm rzymskiej poezji".
W wydarzeniu, organizowanym przez Książnicę Pomorską i szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego mogą wziąć udział uczniowie zachodniopomorskich szkół, do głośnego czytania zostali też zaproszeni znani szczecinianie, aktorzy i dziennikarze.
Publiusz Owidiusz Nazo uznawany jest za jednego z trzech najwybitniejszych starożytnych poetów rzymskich, obok Horacego i Wergiliusza. Urodził się 20 marca 43 r. przed Chr. w Sulmonie, zmarł w 17 lub 18 r. po Chr. w Tomis (obecnie Konstanca w Rumunii). Za jego najbardziej znane dzieła uznaje się poemat "Metamorfozy", a także "Sztukę kochania" i "Miłostki". Owidiusz został wygnany z niewyjaśnionych do końca przyczyn w 8 roku po Chr. na mocy decyzji cesarza Augusta. Mimo że wielokrotnie błagał o cofnięcie banicji, m.in. w utworach ze zbioru "Żale", nie zgodził się na to ani cesarz, ani jego następca Tyberiusz.
W grudniu ub. r. rada miejska Rzymu zrehabilitowała poetę i uchwaliła jednomyślnie wniosek, w którym cofnęła decyzję Augusta o jego wygnaniu. Wnieśli o to radni rządzącego w stolicy Ruchu Pięciu Gwiazd by - jak wyjaśnili - "naprawić wyrządzoną mu krzywdę". Decyzja zbiegła się z obchodami dwutysięcznej rocznicy śmierci Owidiusza.
Europejski Festiwal Łaciny i Greki odbywa się od 2005 r. w Lyonie we Francji. W ub. r. festiwal przybrał nową, międzynarodową formę, skupiając się wokół jednego dzieła starożytnego autora. Jednym z elementów jest "maraton czytania". W tym roku do akcji czytania "Metamorfoz" oprócz Szczecina przyłączyły się Grodzisk Wielkopolski, Łódź, Poznań i Toruń. Chęć przystąpienia do czytania poematu zgłosiło dotychczas 27 państw.
Szczecińskie czytanie „Metamorfoz” odbędzie się 23 marca w Książnicy Pomorskiej.(PAP)
autor: Elżbieta Bielecka
edytor: Paweł Tomczyk
emb/ pat/