Kultura i sztuka po 1989 roku

16.05.2019

Międzynarodowy Festiwal Zespołów Dętych i Paradnych Alte Kameraden 2019

Osiem orkiestr z Austrii, Czech, Niemiec i Polski weźmie udział w 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Dętych i Paradnych Alte Kameraden 2019, który odbędzie się w dniach 18-19 maja br. w Gorzowie Wlkp. - poinformowało Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie.

Do Gorzowa przyjedzie ponad 320 muzyków i towarzyszące im zespoły mażoretek. Nie zabraknie koncertów na gorzowskich osiedlach, uroczystej parady i przemarszu ulicami miasta.

W sobotnie przedpołudnie orkiestry zaprezentują się w plenerze - na gorzowskim „Kwadracie” w parku Górczyńskim i na dwóch osiedlach. O godz. 16 w Amfiteatrze odbędzie się uroczysta inauguracja Spotkań. Orkiestry wspólnie odegrają utwory „Alte Kameraden” Carla Teike'go oraz „Marsza Krakowiaka” W. Lewackiego, a następnie odbędą się koncerty poszczególnych zespołów.

Drugiego dnia głównym wydarzeniem Festiwalu będzie korowód paradny, który przejdzie ulicami miasta z „Kwadratu” na plac Grunwaldzki. Tam orkiestry będą prezentowały swoje programy paradne.

Wcześniej nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona festiwalu Carla Teike, która znajduje się na kamienicy przy ul. Kosynierów Gdyńskich, w której mieszkał kompozytor.

Carl Teike mieszkał w przedwojennym Gorzowie, wówczas Landsbergu. Był kompozytorem muzyki marszowej, określano go nawet jako "króla marszu". Teike jest bowiem kompozytorem jednego z najsłynniejszych tego typu utworów na świecie - "Alte Kameraden", który od 120 lat jest w repertuarze wielu orkiestr dętych.

"Alte Kameraden" był grany na otwarcie i zakończenie olimpiad, na nowojorskim Broadwayu oraz paryskich Champs Elysees. W Londynie w roku 1937 rozbrzmiewał podczas koronacji a w 1959 roku przed królową Elżbietą. Carl Teike zasłynął z tego utworu, ale w Landsbergu stworzył dziesiątki innych marszów.

Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.altekameraden.mckgorzow.pl (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL