Mieszkańcy Ełku, którzy posiadają pamiątki o znaczeniu historycznym, mogą współtworzyć nowo powstałe miejskie Muzeum Historyczne. Placówka prowadzi zbiórkę eksponatów, które będą stanowiły zasoby muzealne, prezentujące historię Ełku, Prus Wschodnich i Mazur.
Jak poinformował PAP dyrektor Kazimierz Bogusz do ełckiego muzeum można przynosić stare dokumenty dotyczące Ełku i regionu, numizmaty, militaria, fotografie i pocztówki, dawne przedmioty codziennego użytku, zabytkowe urządzenia i maszyny. Istnieją dwie możliwości przekazywania eksponatów: jako dar dla muzeum lub w depozyt.
Wśród wielu eksponatów, które nowo powołane muzeum już pozyskało, są m.in. militaria – bagnety, guziki od mundurów, gwizdek oficerski, klamry od pasków do umundurowania, przedmioty codziennego użytku, łyżki, żelazka, różnego rodzaju naczynia, muzealia z zakresu rzemiosła artystycznego, biżuteria, numizmaty, w tym monety pruskie i banknoty a także mapy Prus Wschodnich, wydawnictwa "Głos Ludu" i "Masuren Bose" z 1943 r., modlitewniki niemieckie, fotografie i pocztówki.
Eksponaty będą pokazane na wystawie podczas "Nocy Muzeów" z 18 na 19 maja.
Starania o utworzenie miejskiego muzeum w Ełku rozpoczęły się w 2010 roku, gdy ełcka rada miasta przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie organizacji placówki. W 2011 r. powołano Stowarzyszenie "Muzeum dla Ełku", skupiające ludzi wspierających powstanie instytucji. W sierpniu 2012 r. ełccy radni przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum Historycznego w Ełku.
Siedziba muzeum, mieści się w kamienicy przy ulicy Małeckich 3, która przed II wojną światową nosiła nazwę Placu Królowej Luizy 13 (Koenigin - Luise - Platz 13). Położona przy parku kamienica była jednym z bardziej nobliwych adresów w Ełku. W ełckich księgach adresowych z 1930 r. i 1938 r. zawarte są informacje, iż zamieszkiwali ją wyżsi urzędnicy miejscy, naczelnicy, sędziowie i asesorzy położonego nieopodal sądu oraz kupcy i lekarze.
Muzeum Historyczne w Ełku chce oprócz historii samego miasta prezentować szeroki kontekst historyczny i wielokulturowe dziedzictwo Prus Wschodnich i Mazur. (PAP)
ali/ ls/