Kultura i sztuka po 1989 roku

31.01.2018

Mieszkanie Tadeusza Konwickiego zakupione przez Instytut Książki

Mieszkanie, w którym mieszkał Tadeusz Konwicki. Źródło: Instytut Książki Mieszkanie, w którym mieszkał Tadeusz Konwicki. Źródło: Instytut Książki

Mieszkanie, w którym mieszkał Tadeusz Konwicki zostało zakupione przez Instytut Książki - poinformowało MKiDN. Zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca oraz upamiętnienie osoby twórcy to główne cele inwestycji - napisano.

"Myślę, że w kulturze miejsca są ważne. Mam nadzieję, że to miejsce będzie szczęśliwe także dla twórców, którzy będą mogli tam pracować. Chcemy, żeby to było miejsce pracy dla literatów, dla tłumaczy" – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Mieszkanie, w którym Tadeusz Konwicki mieszkał od 1956 r. do śmierci w 2015 r., znajduje się na tyłach Nowego Światu przy ul. Górskiego w Warszawie. Pisarz darzył je szczególnym sentymentem i wielokrotnie wspominał o nim w swoich dziełach.

Jak poinformował resort kultury, "projekt rewitalizacji i urządzenia mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, będzie realizowany we współpracy z córką pisarza - Marią Konwicką. Zakupione mieszkanie zostanie włączone do programu rezydencjalnego dla tłumaczy, prowadzonego przez Instytut Książki od 2006 roku".

"W ramach programu tłumacze z całego świata, którzy zajmują się przekładami dzieł polskich twórców, mogą gościć w Polsce, pracować nad przekładami oraz uczestniczyć w spotkaniach z autorami i ekspertami. W latach 2006-2017 w ramach programu przebywało w Polsce 111 tłumaczy z 34 krajów" - wyjaśnia MKiDN.

Tadeusz Konwicki (ur. 1926 w Nowej Wilejce) to autor m.in. takich powieści jak "Sennik współczesny" (1963), "Wniebowstąpienie" (1967), "Kalendarz i klepsydra" (1976) czy "Mała Apokalipsa" (1979). Pracował także jako reżyser filmowy; jest autorem takich obrazów jak m.in. "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965) i "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971). Filmy te uznawane są dziś za klasykę polskiej kinematografii.

Konwicki wyreżyserował również "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza i "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza. Był ponadto autorem filmowych scenariuszy m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967). W latach 1956-1968 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr". Zmarł 7 stycznia 2015 r. w Warszawie. Miał 88 lat. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Agata Zbieg

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL