Millennium Docs Against Gravity po dwóch latach pandemii wraca do tradycyjnej formuły. W tym roku przyznane zostaną dwie dodatkowe nagrody – dla twórców ze wschodniej Europy i reżysera filmu ukraińskiego – poinformowano na konferencji prasowej we wtorek w Warszawie.
Uroczyste otwarcie 19. festiwalu Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w Warszawie 12 maja.
Iwona Jarzębska, dyrektorka ds. PR Banku Millenium, podkreśliła wagę wartości, jakie propaguje największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych. "Poszanowanie dla różnorodności jest podstawą naszej wieloletniej współpracy" – powiedziała, przypominając, że dla banku Millenium jako mecenasa imprezy istotne są aktualne wartości i problemy społeczne. Wśród nich wymieniła: zagrożenia klimatyczne, ochronę planety, zjawiska geopolityczne, a obecnie – w sposób szczególny – wojnę w Ukrainie. Jak zapowiedziała, w związku z sytuacją za wschodnią granicą, zdecydowano się w tym roku przyznać dwie dodatkowe nagrody - poza nagrodą główną Banku Millenium - dla twórców ze wschodniej Europy i najlepszego reżysera filmu ukraińskiego.
Dyrektor współfinansującego festiwal Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Artur Jóźwik, ocenił, że "kryzys goni kryzys, a kultura jest remedium, które pozwoli na przetrwać ten najgorszy okres" - ocenił.
"Monika Strzępka powiedziała parę miesięcy temu: jesteśmy w miejscu, z którego widać koniec świata" - powiedział dyrektor Konkursu Polskiego, Wojciech Diduszko. "Pisząc to, miała na myśli katastrofę klimatyczną, ale artyści wiedzą więcej, więc te słowa nagle przyoblekły się w sensy, które dopiero teraz stały się oczywiste" - podkreślił. "Myślę, że rzeczywiście jesteśmy w miejscu, w którym musimy wymyślić świat na nowo" - dodał.
Podczas spotkania zaprezentowano zapowiedzi produkcji konkurujących w kategorii Konkurs Polski oraz ich twórców oraz producentów. Premierowo pokazano film "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego.
Millennium Docs Against Gravity po dwóch latach pandemii powraca do tradycyjnej formuły. Część kinowa odbędzie się w dniach 13-22 maja. Od 24 maja do 5 czerwca rozpocznie się z kolei część online, którą można śledzić na stronie mdag.pl. Seansom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. (PAP)
mwp/ pat/