Prowadzimy intensywne prace legislacyjne, nadrabiając zaległości, ale też wyznaczając nowe cele legislacyjne - powiedział we wtorek szef MKiDN Piotr Gliński, wskazując m.in. na trwające prace nad tzw. dużą ustawą medialną. Podkreślił też prowadzenie przez resort "nowej polityki muzealnej".
"To są takie obszary, jak chociażby służba ochrony zabytków - reforma tej służby, kwestia uzyskania przychodów, współpracy z ministerstwem edukacji, nowa ustawa o systemie oświaty" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, przedstawiając na posiedzeniu rządu sprawozdanie z półrocza działalności swojego resortu.
"Moje ministerstwo prowadzi szkolnictwo artystyczne, więc pracujemy w tym zakresie z MEN. Także są prowadzone prace nad ustawami w zakresie praw autorskich, prawa prasowego, promocji polskiej kultury za granicą. Została przyjęta mała, a w tej chwili jest w Sejmie i dyskutowana jest nowa, duża, ustawa medialna" - powiedział minister.
Piotr Gliński podkreślił, że resort kultury prowadzi nową politykę muzealną i w zakresie upamiętnień. "Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej budowy siedziby Muzeum Historii Polski, to oznacza faktyczne uruchomienie budowy. (...) Podpisano także umowę na opracowanie wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego, co także oznacza, że to muzeum, podobnie (...) jak MHP, ma szansę być zbudowane na jubileusz 100-lecia niepodległości Polski" - ocenił minister kultury.
Ogłoszonych zostało też pięć rozporządzeń ministra, przygotowywanych jest kolejnych 13. "Przyjęte zostały także dwa akty prawne - dwie nowele, dwie ustawy dotyczące wdrożenia prawa Unii Europejskiej. Kilka innych jest w procesie wdrażania - to też w pewnym zakresie jest nadrabianie zaległości.(...) Wreszcie zatwierdzono także jedną umowę międzynarodową, pięć innych jest w przygotowaniu" - dodał minister.
Gliński wskazał też na kwestię przekształceń jednoosobowych spółek skarbu państwa w instytucje kultury. "Cztery takie przekształcenia zostały dokonane, jedno jest w toku. To jedno to jest Państwowy Instytut Wydawniczy. Z tych, które uratowaliśmy niejako, bo to są oczywiście spółki słabe, które były w kryzysie, i przejście ich do obszaru instytucji kultury daje im szansę funkcjonowania, to są (...) np. Polskie Wydawnictwo Muzyczne czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej" - poinformował minister.
Przypomniał, że podpisano pięć umów na współprowadzenie instytucji muzealnych. "Co w praktyce też oznacza, że te instytucje, o których mówię powstają, bądź mają szansę na powstanie w najbliższych latach, a niektóre z nich były przez lata blokowane" - zauważył. Chodzi - jak mówił - m.in. o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Podkreślił, że resort kultury prowadzi nową politykę muzealną i w zakresie upamiętnień. "Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej budowy siedziby Muzeum Historii Polski, to oznacza faktyczne uruchomienie budowy. (...) Podpisano także umowę na opracowanie wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego, co także oznacza, że to muzeum, podobnie (...) jak MHP, ma szansę być zbudowane na jubileusz 100-lecia niepodległości Polski" - ocenił Gliński.
Powstał też Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. "To jest bardzo ważny ośrodek,(...) będzie prowadził taką szeroką akcję informacyjną w oparciu o działania naukowe, o polskich doświadczeniach w konfrontacji z totalitaryzmami w XX wieku" - powiedział Gliński.
"Przygotowaliśmy także kilkanaście w tej chwili projektów współprowadzeń, też w celu wzmacniania czy wręcz ratowania w niektórych wypadkach instytucji kultury, które są w dużym kryzysie" - dodał.
Gliński poinformował również, że rozstrzygnięte zostały w normalnym trybie doroczne konkursy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, oraz że w najbliższych dniach "będą ogłoszone dwa konkursy dotyczące dużego projektu historycznego". "Chodzi o konkurs na treatment, czyli skrót scenariuszowy, pomysł" - tłumaczył. Jak dodał, chodzi o "otwarty konkurs i zamknięty konkurs dla twórców uznanych". "Około 50 osób jest wybranych do tego konkursu na scenariusz" - dodał minister.
Gliński przypomniał, że w planach jest połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku. "Podobne muzea w jednym mieście - uważamy, że należy je połączyć" - dodał.
Zapowiedział "przejęcie przez ministerstwo kultury w najbliższym czasie zadań, a także instytucjonalne przejęcie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa". Likwidację Rady zakłada nowela ustawy o IPN. "Jeżeli pan prezydent ją podpisze, to ministerstwo tym kieruje, (...) przejmie tę funkcję i Rada zostanie wcielona, co (...) na pewno moim zdaniem zracjonalizuje koszty działania i myślę, że także przyniesie pewne oszczędności, jeżeli chodzi o naszą administrację" - ocenił minister.
Gliński poinformował, że rozstrzygnięte zostały w normalnym trybie doroczne konkursy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, oraz że w najbliższych dniach "będą ogłoszone dwa konkursy dotyczące dużego projektu historycznego". "Chodzi o konkurs na treatment, czyli skrót scenariuszowy, pomysł" - tłumaczył. Jak dodał, chodzi o "otwarty konkurs i zamknięty konkurs dla twórców uznanych". "Około 50 osób jest wybranych do tego konkursu na scenariusz" - dodał minister.
Na "różne działania ważne dla polskiej kultury" w ramach ok. 30 konkursów ministra, konkursów grantowych rozdysponowano ok. 275 mln zł - poinformował minister. "Przygotowujemy rozstrzygnięcia w konkursie na środki europejskie w zakresie inwestycji w kulturze - w pierwszej turze to jest ok. 200 mln zł, w drugiej 400 mln zł" - powiedział.
"Wprowadziliśmy średnio pięcioprocentową podwyżkę uposażeń w dziale kultura i dziedzictwo narodowe" - zwrócił uwagę minister kultury. Zapowiedział też "uruchomienie działań mających na celu zniwelowanie skali poziomu umów cywilnoprawnych". Jak poinformował ok. 20 proc. urzędników w ministerstwie jest zatrudnionych na tego typu umowy. "To nie jest stan, który powinien być tolerowany, staramy się o to - we współpracy z panią minister Kempą i panią premier - zmienić" - dodał.
Poinformował też o przygotowaniach - we współpracy ze środowiskami - do Kongresu Kultury Polskiej oraz o pracach nad nowymi programami ministra, w tym zakładającym wsparcie dla polskiego harcerstwa. Przypomniał, że zwiększono środki w programie Patriotyzm Jutra i w programie upamiętniającym 1050-lecie chrztu Polski.
"Prowadzimy też prace dotyczące nieuporządkowanej dotychczas kwestii promocji kultury polskiej za granicą i to dwutorowo. Z jednej strony przygotowujemy ustawę dotyczącą tej kwestii, z drugiej - poprzez rozmowy z MSZ. Przygotowujemy reformę Instytutów Polskich. Zgodnie z naszą umową one w sensie personalnym i programowym będą podlegały ministerstwu kultury i Instytutowi (Adama) Mickiewicza, bo chodzi o połącznie Instytutu Mickiewicza z Instytutami Polskimi. Natomiast organizacyjnie, instytucjonalnie, zostaną w strukturach MSZ" - poinformował Gliński.
Szef resortu kultury zapowiedział też m.in. kontynuację prac związanych z odzyskiwaniem dzieł sztuki i wprowadzenie nowych zasad przyznawania uczelniom artystycznym dotacji na prowadzenia działalności kulturalnej.
MKiDN wprowadziło też - jak poinformował minister - stały przegląd instytucji podległych resortowi. "Ten monitoring jest w tej chwili prowadzony, wnioski niedługo będą przedstawiane" - poinformował. (PAP)
agz/ mag/