Kultura i sztuka po 1989 roku

13.11.2017

Minister kultury: trwają przygotowania do Roku Moniuszkowskiego w 2019 r.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Przygotowania do Roku Moniuszkowskiego w 2019 r. trwają; przygotowujemy się m.in. poprzez nowe nagrania utworów Stanisława Moniuszki, które będą propagowane również za granicą – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wicepremier wziął w poniedziałek w Katowicach udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. powołania nowego konkursu muzycznego w Polsce – Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pierwsza edycja odbędzie się w przyszłym roku. Przy tej okazji dziennikarze pytali go również o inne kwestie, w tym m.in. o promocję twórczości innego sławnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki (1819–1872).

Gliński przypomniał, że w 2019 r. – kiedy przypada 200. rocznica urodzin kompozytora – obchodzony będzie Rok Moniuszkowski. "Już rozpoczęliśmy przygotowania, pełnomocnikiem do tych działań jest pan dyrektor Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie – PAP). M.in. przygotowujemy się poprzez nowe nagrania Moniuszki i one będą także propagowane za granicą" – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dodał, że za promocję kultury polskiej za granicą odpowiedzialny jest Instytut Adama Mickiewicz, który dobrze działa. "Jesteśmy obecni od Chin po Amerykę" – powiedział wicepremier.

Gliński pytany był też o przebieg reformy szkolnictwa w szkołach artystycznych. "Były uwagi (…) i te kwestie zostały rozwiązane; myślę, że po myśli środowisk. Głównie chodziło o rodziców, którzy się niepokoili o los swoich dzieci (…). Myśmy to pogodzili i nie ma problemu" – zaznaczył.

Odnosząc się z kolei do likwidacji Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych (CENSA) Gliński powiedział, że "tutaj nie było żadnych kontrowersji", a wszystkie funkcje Centrum dalej są spełniane przez inne podmioty.

Wicepremier pytany ponadto o środki ze strony ministerstwa na gminne ośrodki kultury odpowiedział, że są na to konkursy. "Chociażby konkurs w ramach rozwoju czytelnictwa, wspieramy biblioteki, także ze strony infrastruktury, czyli inwestycji, są konkursy dla domów kultury. Oczywiście tych środków jest wciąż za mało, ale budujemy jako ministerstwo poprzez konkursy grantowe, poprzez programy ministra nowe biblioteki i nowe domy kultury" – dodał Gliński.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL