II Rzeczpospolita

19.05.2018

Minister kultury zainaugurował Noc Muzeów w swoim resorcie

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L front) oprowadza zwiedzających po siedzibie MKiDN w ramach 15. edycji Nocy Muzeów. Fot. PAP/J. Kamiński Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L front) oprowadza zwiedzających po siedzibie MKiDN w ramach 15. edycji Nocy Muzeów. Fot. PAP/J. Kamiński

Minister kultury Piotr Gliński zainaugurował w sobotę Noc Muzeów w gmachu resortu. Osobiście oprowadził po budynku pierwszą grupę zwiedzających, którzy - oprócz ministerialnych gabinetów - mogli obejrzeć wystawę "Pod opieką Niepodległej - Państwo, kultura, dziedzictwo 1918-1939”.

"Jeżeli chodzi o nasz Pałac Czartoryskich-Potockich to jest to wielokrotnie przebudowywany, zniszczony w czasie wojny budynek, który na dole ma kilka sal odbudowanych w takim stylu pałacowym. Budynek pochodzący w tej formie już nie drewnianej, a murowanej z II połowy XVIII w. Odbudowane są przede wszystkim gabinety ministrów, tak to kiedyś włodarze jeszcze poprzedniego ustroju sobie zaplanowali. I my faktycznie - minister i wiceministrowie w amfiladzie mamy dość przyzwoite pałacowe sale (…) W tym pałacu bywał Fryderyk Chopin i był na jednym z bardzo prestiżowych balów Napoleon Bonaparte" – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Jak zaznaczył, oprócz prezentowanych co roku podczas Nocy Muzeów wnętrz ministerstwa, eksponowana jest także wystawa odwołująca się do 100-lecia niepodległości Polski. "Przedstawia ona powołanie i działalność Ministerstwa Kultury w II Rzeczpospolitej. II Rzeczpospolita musiała połączyć kraj podzielony, różne kultury, różne porządki administracyjne i jak państwo pamiętacie musiała stworzyć Polskę w pewnym sensie na nowo. I wiele takich dużych projektów przemysłowych, a także administracyjnych i w sferze kultury było czynionych w sposób bardzo przemyślany i sensowny. I także Ministerstwo Kultury powołane w 1918 r. było instytucją bardzo ciekawą" – powiedział minister.

Wystawa, jak podkreślił, prezentuje podstawowe osiągnięcia z tamtego okresu, podejście do kwestii odbudowy i edukowania kulturowego społeczeństwa, budowy polskiej kultury. "M.in. jest zdjęcie z budowy znanego nam wszystkim Muzeum Narodowego i widzimy jaki to był potężny gmach budowany od nowa dla dobra Polski. Ja mogę zaś powiedzieć, że w tym miesiącu podpisujemy umowę z firmą budowlaną, która rozpocznie w tym miesiącu budowę Muzeum Historii Polski na Cytadeli" – dodał prof. Gliński.

Szef resortu kultury osobiście oprowadził pierwszą grupę gości Nocy Muzeów po gmachu ministerstwa. Prezentując wystawę "Pod opieką Niepodległej - Państwo, kultura, dziedzictwo 1918-1939” zwrócił uwagę na logo Programu Niepodległa, którego biuro – jak wyjaśnił - przygotowało wystawę. Minister przypomniał, że jest to autograf Józefa Piłsudskiego z jednego z jego listów. "I ta Niepodległa jest naszym logo na 100-lecie niepodległości Polski" – zaznaczył.

W ramach ekspozycji można było zobaczyć m.in. dekret z 1918 r. powołujący do życia Ministerstwo Kultury i wizerunek pierwszego szefa resortu Medarda Downarowicza. Prof. Gliński zaprezentował także gabinety - swój i swoich zastępców. Przypomniał również, że na tyłach ministerstwa był olbrzymi ogród dochodzący aż do ul. Wierzbowej, z którego do czasów współczesnych ocalała tylko niewielka część.

W programie Nocy Muzeów przygotowanym przez MKiDN, oprócz zwiedzania gmachu, przewidziano liczne atrakcje na dziedzińcu resortu. Goście mogli posłuchać różnego typu muzyki. Zaproszono solistów i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej, która zaprezentowała utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta z oper "Wesele Figara", "Don Giovanni" czy "Czarodziejski Flet". Zabrzmiały również przeboje musicalowe do tekstów m.in. Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Michała Wojnarowskiego.

Zaplanowano także pokaz filmów WFDiF z serii "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach". Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych, którzy mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych "Noc ożywionych obrazów 2018" pod opieką animatorów. W przygotowanej dla gości strefie relaksu czekały leżaki, była również możliwość nagrania życzeń dla pracowników kultury na Dzień Działacza Kultury, co uczynił m.in. szef resortu kultury.

W tegorocznej 15. warszawskiej edycji Nocy Muzeów bierze udział 240 placówek. Oprócz najbardziej popularnych muzeów, swoje podwoje otwierają m.in. MSWiA, Urząd Patentowy czy Dom Arcybiskupów Warszawskich. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL