Kultura i sztuka po 1989 roku

13.03.2014 aktualizacja 19.07.2016

Minister Zdrojewski: możemy być dumni z promocji polskiej kultury za granicą

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/P. Supernak Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/P. Supernak

W latach 2001-13 Instytut Adama Mickiewicza zorganizował ponad cztery tysiące wydarzeń kulturalnych, które obejrzało 40 mln widzów. "Możemy być dumni z efektów promocji polskiej kultury za granicą" - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski w czwartek w Sejmie.

Minister kultury przedstawił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu informację na temat działalności Instytutu Adama Mickiewicza.

Poinformował, że od 2001 do 2013 roku Instytut Adama Mickiewicza zrealizował rozmaite wydarzenia kulturalne w 26 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach i w Chinach. W sumie odbyło się ponad cztery tysiące wydarzeń, które obejrzało 40 mln widzów na trzech kontynentach.

W 2014 r. będą trwały przygotowania do wydarzeń związanych z Rokiem Polski w Rosji i Rokiem Rosji w Polsce, zaplanowanych na 2015 r. Ma zostać nawiązana współpraca z kluczowymi rosyjskimi instytucjami (m.in. Muzeum im. Puszkina, Filharmonią Moskiewską, Teatrem Aleksandryjskim).

W roku 2011 Instytut Adama Mickiewicza zrealizował program kulturalny w związku z polskim przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. Obejmował on 10 stolic: Brukselę, Paryż, Londyn, Berlin i Madryt, a poza Unią Europejską - Moskwę, Kijów, Mińsk, Pekin i Tokio.

"Jesteśmy dumni z efektów tej pracy" - podkreślił Zdrojewski. Jego zdaniem, działalność Instytutu Adama Mickiewicza sprawia, że polska kultura na arenie międzynarodowej jest coraz lepiej odbierana, a wizerunek polskiego państwa coraz bardziej się poprawia.

W latach 2013-2015 Instytut zajmuje się realizacją projektów m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Korei, Chinach, Japonii, USA i Turcji.

W 2014 r. będą trwały przygotowania do wydarzeń związanych z Rokiem Polski w Rosji i Rokiem Rosji w Polsce, zaplanowanych na rok 2015. Ma zostać nawiązana współpraca z kluczowymi rosyjskimi instytucjami (m.in. Muzeum im. Puszkina, Filharmonią Moskiewską, Teatrem Aleksandryjskim). Wraz z Fundacją Prochorowa rozwijany ma być pilotażowy program wykładów o polskiej kulturze na uniwersytetach m.in. w Moskwie, Petersburgu, Jekaterinburgu, Samarze i Krasnojarsku.

Z kolei w 2016 r. planowany jest sezon kultury polskiej w Brazylii, który ma być oparty na wymianie kulturalnej między artystami z obu krajów. Wspólnie realizowane będą wydarzenia w głównych metropoliach kulturalnych takich jak: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Kurytyba i Salvador de Bahia.

Instytut Adama Mickiewicza (pierwotna pełna nazwa: Międzynarodowe Centrum Współpracy Kulturalnej Instytut Adama Mickiewicza) jest rządową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku przez ministra kultury w porozumieniu z ministrem spraw zagranicznych. Instytutu popularyzuje polską kulturę w świecie, zajmuje się współpracą kulturalną i prowadzeniem dialogu z innymi krajami. Od maja 2005 do marca 2006 Instytut działał w ramach Instytutu im. Adama Mickiewicza - instytucji powstałej w wyniku połączenia przez ministra kultury dwu instytucji: Instytutu Adama Mickiewicza oraz Narodowego Centrum Kultury. Obecnie funkcjonuje ponownie jako odrębna instytucja pod nazwą: Instytut Adama Mickiewicza. (PAP)

agz/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL