Przed koncertem stresowałam się, ale kiedy weszłam na scenę poczułam siłę, moje serce zmężniało – powiedziała dziennikarzom Japonka Miyu Shindo po zagraniu recitalu pierwszego dnia III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.
W pierwszym dniu przesłuchań III Etapu Konkursu występuje ośmiu pianistów. Podczas porannej sesji wystąpili Chińczyk Hao Rao, Japonka Miyu Shindo i dwóch Polaków: Szymon Nehring i Kamil Pacholec.
Miyu Shindo wykonała Mazurek B-dur op. 17 nr 1, Mazurek e-moll op. 17 nr 2, Mazurek As-dur op. 17 nr 3, Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Rondo a la Mazur F-dur op. 5 i Sonatę h-moll op. 58.
Pianistka po swoim recitalu w rozmowie z dziennikarzami, "wyraziła radość z tego, że mogła wystąpić na scenie Filharmonii Narodowej przed jury składającym się z wybitnych interpretatorów Chopina oraz przed publicznością, która ciepło ją przyjęła" - jak przetłumaczono jej wypowiedź.
Pytana, jak ocenia swój występ w III etapie, odparła, że "nigdy nie jest zadowolona do końca ze swoich występów". "Uważam, że zawsze mam coś do poprawienia, ale bardzo cieszę się z tego recitalu" - dodała. "Przed koncertem stresowałam się, ale kiedy weszłam na scenę poczułam siłę, moje serce zmężniało" - dodała.
Wyznała, że największym wyzwaniem dla niej był II etap konkursu, ponieważ grała w nim dużo krótkich utworów. "III etap był trudny fizycznie, bo recitale pianistów są podczas niego najdłuższe" - mówiła.
"W I etapie byłam tak zestresowana, że na początku nie widziałam za bardzo co się wokół mnie dzieje, ale od II etapu, zauważyłam, że sala jest piękna, a tłumna publiczność bardzo przyjaźnie nastawiona. Byłam bardzo szczęśliwa" - powiedziała.
Pytana o to, czy marzy już o finale, odparła, że oczywiście, bo każdy uczestnik o nim marzy, ale stara się nie myśleć o swoim uczestnictwie jako o konkursie, a bardziej jako dawaniu bardzo ważnych recitali. "Byłam bardzo zaskoczona, że dostałam się do III etapu" - wyznała.
Zapytana o swój pierwszy kontakt z muzyką Chopina, przyznała, że nie pamięta, który z jego utworów usłyszała, jako pierwszy, ale dodała, że w dzieciństwie bardzo lubiła wykonywać mazurki i polonezy, ponieważ, jej zdaniem, Chopin pisał wspaniałą muzykę taneczną. Dodała, że sama nigdy nie tańczyła mazura ani poloneza, a jedynie oglądała w internecie tancerzy.
Na poranną sesję pierwszego dnia przesłuchań Konkursu Chopinowskiego przybyły tłumy słuchaczy, wśród melomanów byli m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, pianista Marcin Masecki, dziennikarz Robert Mazurek, aktor Wojciech Solarz.
Wieczorem wystąpią Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz, Kyohei Sorita i Hayato Sumino.
Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.
Program Drugi emituje też archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+.
W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.
Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/