Prawie 30 tys. osób wzięło udział w 9. akcji „Weekend seniora z kulturą”. Od 30 września do 2 października 590 instytucji kultury w 190 miejscowościach na terenie całego kraju oferowało udział – bezpłatnie lub za symboliczną opłatą – w spektaklach, koncertach, warsztatach, zwiedzaniu muzeów.
Ministerstwo Kultury podało na swojej stronie, że "najwięcej instytucji włączyło się do akcji w województwie małopolskim, gdzie na zainteresowanych czekało aż 113 miejsc, oraz w województwach mazowieckim i śląskim". "Wśród miast największy wybór atrakcji oferowały Kraków, Warszawa i Lublin" - dodano.
Przekazano, że wśród muzeów największą frekwencją cieszyło się Muzeum Narodowe w Krakowie, które w ramach akcji odwiedziło prawie 900 osób. "Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum – Zamek w Łańcucie z liczbą ponad 500 odwiedzających. Wielu seniorów skorzystało z oferty przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi, a także z oprowadzania po ruinach Zamku w Janowcu i innych oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym" - podaje resort.
W Warszawie największym zainteresowaniem cieszyli się edukatorzy z Muzeum – Łazienki Królewskie. Chętnie odwiedzano też Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które zaprezentowało nową ekspozycję czasową "Majster i uczniowie".
MKiDN wskazało, że "dużą frekwencję odnotowało Muzeum im. o. Drobnego w Rybniku, w którego ofercie obok zwiedzania wystawy znalazły się zajęcia gimnastyczne oraz spacer z przewodnikiem po mieście". "Wśród licznie odwiedzanych było również Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu" - dodano.
Mimo że "Weekend seniora z kulturą" już się skończył, to Muzeum Hutnictwa w Chorzowie postanowiło przedłużyć akcję na cały miesiąc i w ramach przygotowanych dla seniorów propozycji zaprasza m.in. na bezpłatne zwiedzanie wystawy "Królestwo żelaza", po której w kolejne wtorki (11, 18 i 25 października) o godz. 10.00 oprowadzać będzie dr Jacek Kurek. Wystawa została wyróżniona w kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe" w 42. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla".
Wśród instytucji artystycznych rekordową frekwencję odnotował Bałtycki Teatr Dramatyczny, do którego na spektakl "Kora. Falowanie i spadanie" wybrało się 400 seniorów. Z kolei w koncercie Orkiestry Sinfonia Iuventus, zorganizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, wzięło udział 300 osób, zaś spektakl pt. "Kolacja dla głupca" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie obejrzało prawie 250 widzów.
Wielu melomanów uczestniczyło w wydarzeniach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, jak również w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, które przygotowało koncert "Sinatra. Największe przeboje". Jak napisano, "dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania zorganizowane przez Teatr Wielki w Łodzi, podczas których uczestnicy mogli m.in. zasiąść w sali prób orkiestry, stanąć na scenie, na widowni, a także zwiedzić magazyny dekoracji i malarnię".
"Teatr Polski we Wrocławiu ufundował seniorom bezpłatne wejściówki na spektakle oraz spotkania z aktorami. W szczecińskim Teatrze Polskim widzowie obejrzeli spektakl +Musical Show+, zaś w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki – spektakl +Kto się boi Pani Eś+ oraz zostali oprowadzeni po teatrze. Natomiast w Teatrze Muzycznym w Lublinie można było zobaczyć próbę pokazową operetki I. Kalmana +Księżniczka czardasza+" - podano na stronie MKiDN.
Seniorzy chętnie brali udział także w wydarzeniach przygotowanych przez biblioteki, domy i centra kultury, takich jak koncerty, prelekcje, warsztaty, potańcówki czy wystawy.
300 osób skorzystało z oferty Libiąskiego Centrum Kultury, które zorganizowało wernisaż wystawy poplenerowej "Nadwiślańskie Impresje Gminy Libiąż", recital Klaudii Olek "Nad wszystko uśmiech Twój… piosenki Zbigniewa Wodeckiego", a także w retransmisję koncertu "Pavarotti w Hyde Parku. Koncert w kinie". W Toruniu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury ugościł na swoich wydarzeniach 220 seniorów, którzy wzięli udział m.in. w aukcji dzieł sztuki czy w spacerze interaktywnym.
"Wiele osób przyszło na zajęcia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sierpcu, podczas których dowiedzieli się, jak korzystać z audiobooków, bibliotecznego katalogu online oraz bibliotek cyfrowych (Academica, Polona), ale także czytali poezję, dyskutowali nad propozycjami książkowymi na długie jesienne wieczory oraz pobudzali swoją kreatywność, tworząc kolaże" - przekazano na stronie resortu kultury.
Dodano, że "równie dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia Łódzkiego Domu Kultury, które przygotowało oprowadzania po wystawach, potańcówkę, inaugurację projektu +Podróżujący Wojewódzki Uniwersytet III Wieku+ – spotkanie z przedstawicielem SeniorApp oraz warsztaty: wokalny, aktorski i teatralny".
"W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie widzowie mieli okazję wysłuchać recitalu Wojciecha Waleczaka oraz obejrzeć film +Johnny+, natomiast w Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy świętowali z Ferajną Bydgoską" - napisano. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/