Walka o niepodległość 1914-1918

26.04.2018 aktualizacja 27.04.2018

MKiDN: w 2017 r. w programie "Niepodległa" zrealizowano 22 projekty, w tym wystawy i filmy

Wystawa "Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wystawa "Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

W ramach programu "Niepodległa", w 2017 r. zrealizowano 22 przedsięwzięcia, w tym wystawy i filmy edukacyjne; w 2018 r. planowanych jest kilkadziesiąt przedsięwzięć, tj. cykle koncertów oraz działania animacyjne - wynika z czwartkowego komunikatu po posiedzeniu Rady Ministrów.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów zapoznała się w czwartek z informacją na temat aktualnego stanu realizacji programu wieloletniego pod nazwą "Niepodległa" na lata 2017–2021, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości rząd przyjął w maju 2017 r. kompleksowy program obchodów upamiętniających wydarzenia związane z odradzaniem się państwa polskiego.

Jak podano w komunikacie prowadzony przez MKiDN program wieloletni "Niepodległa" na lata 2017–21 "opiera się na wartościach, które są istotne dla polskiej tożsamości: dążeniu do wolności, poszanowaniu godności i praw człowieka oraz solidarności".

Poszczególne projekty są realizowane na szczeblu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, a także zagranicznym. Na szczeblu ogólnopolskim w 2017 r. zrealizowano 22 przedsięwzięcia, w tym m.in.: wystawy #dziedzictwo (75 tys. zwiedzających) oraz "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie (blisko 100 tys. zwiedzających do kwietnia 2018 r.); zaprezentowano cykl 10 filmów edukacyjnych pt. "Polska Niepodległa – historia w ożywionych obrazach" dotyczących najważniejszych etapów polskiej walki o niepodległość oraz wydłużono listy Pomników Historii do co najmniej stu obiektów.

W 2018 r. planowanych jest kilkadziesiąt przedsięwzięć, w tym m.in. wystawy, cykle koncertów oraz działania animacyjne. Jak podano, do najważniejszych należą: projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury dotyczący symboli narodowych i ich wykorzystywania, oraz gala i konferencja związana z wręczaniem prestiżowej Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku EMYA 2018 – wydarzenie to zostanie po raz pierwszy zorganizowane w Polsce.

Jak poinformowano z programu "Niepodległa" - poprzez dotacje i działania wojewodów - wspierane są przedsięwzięcia regionalne i lokalne. "W 2017 r. dofinansowano 157 projektów na łączną kwotę blisko 4 mln zł. Równocześnie wojewodowie zrealizowali 25 projektów o wartości 1,2 mln. zł. o charakterze regionalnym. "Program cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym – w naborze w 2018 r. zgłoszono wnioski o łącznej wartości 128 mln. zł. Złożono 2516 wniosków (średnio na 1 gminę przypada 1 wniosek). To największa liczba wniosków w historii programów grantowych prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - podało CIR.

Zorganizowanych zostało 31 wydarzeń kulturalnych za granicą. Na 2018 r. zaplanowano ok. 200 przedsięwzięć kulturalnych realizowanych we współpracy z instytucjami zagranicznymi, takimi jak Centrum Pompidou w Paryżu, Targi Designu w Mediolanie czy Elbphilharmonie w Hamburgu.

Ponadto, w międzynarodowym programie dotacyjnym dofinansowano 74 przedsięwzięcia. "W ramach projektów za granicą prezentowane są najważniejsze zjawiska w polskiej sztuce ostatniego stulecia. Pokazywane są fenomeny kulturowe, które – mimo upływu czasu – nie straciły swojej aktualności i mogą nadal inspirować odbiorców na całym świecie" - wynika z komunikatu.

W programie swoje przedsięwzięcia realizuje także Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poinformowano, że zainteresowanie udziałem wyrażają także inne resorty, instytucje rządowe oraz instytucje kultury.

Program jest otwarty dla wszystkich. Każdy może wystąpić o możliwość korzystania z jego logotypu, stanowiącego faksymile marszałka Piłsudskiego. Do tej pory z tej możliwości skorzystało ponad 1000 podmiotów. (PAP)

autor: Marek Sławiński

edytor: Paweł Tomczyk

masl/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL