Kultura i sztuka po 1989 roku

07.02.2017

MKiDN zaproponowało 5 mln zł rocznie dotacji dla „Śląska”

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Fot. PAP/M. Walczak Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Fot. PAP/M. Walczak

Ministerstwo kultury zaproponowało samorządowi woj. śląskiego współfinansowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na poziomie 5 mln zł rocznie. Samorząd chce, aby resort współprowadził instytucję, finansując ją w 49 proc. - kwotą blisko 10,8 mln zł rocznie.

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłało swoją propozycję finansową w odpowiedzi na propozycję samorządu województwa – z grudnia ub. roku.

„Ministerstwo zobowiązało się zapewnić zespołowi środki finansowe w wysokości 5 mln zł na rok w formie dotacji podmiotowej do prowadzenia działalności statutowej zespołu. Umowa ma zostać zawarta do 31 grudnia 2019 r. Obecnie trwają prace nad ustaleniem ostatecznej treści umowy” - napisał urząd marszałkowski dodając, że marszałek woj. śląskiego rozmawiał już na ten temat z przedstawicielami związków zawodowych zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z siedzibą w Koszęcinie (Śląskie) pozostaje dotąd wojewódzką instytucją kultury prowadzoną przez urząd marszałkowski woj. śląskiego.

Władze woj. śląskiego w ostatnich latach parokrotnie zwracały się do ministerstwa kultury o współfinansowanie prowadzenia różnych instytucji, również zespołu „Śląsk” - ostatni raz na początku tego roku. We wrześniu ministerstwo napisało w tej sprawie do władz woj. śląskiego - wyrażając wolę wypracowania szczegółów współpracy przy prowadzeniu zespołu.

21 listopada apel ponaglający woj. śląskie do odpowiedzi upublicznił pochodzący z tego regionu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS). Marszałek woj. śląskiego na początku grudnia zaproponował ministrowi kultury współprowadzenie zespołu w proporcjach: ministerstwo – 49 proc. dotacji (10,78 mln zł), samorząd – 51 proc. dotacji (11,22 mln zł).

„Chcemy, by środki, które chce przekazać ministerstwo, poszerzyły ofertę artystyczną i edukacyjną +Śląska+. W umowie na współfinansowanie zespołu musimy zadbać o to, by nadal pozostała to jednostka województwa, która nie tylko ma siedzibę w granicach administracyjnych województwa, ale jest rzeczywiście związana z regionem” - zastrzegł we wtorek marszałek woj. śląskiego.

W ub. roku woj. śląskie przekazało na działalność „Śląska” 18,45 mln zł., szacując jednocześnie, że pełne wykorzystanie potencjału tej instytucji wymagałoby dotacji na poziomie co najmniej 22 mln zł. Samorząd przypomina, że prowadzi lub współprowadzi łącznie 19 placówek kultury, z których wiele potrzebuje inwestycji (np. Opera Śląska, której współfinansowanie zarząd woj. śląskiego również proponował ministerstwu, oczekuje remontu sceny i zascenia za ok. 40 mln zł).

W grudniu 2015 r. sejmik woj. śląskiego przyjął uchwałę ws. wystosowania apelu o zaangażowanie resortu ws. „Śląska”, w której przypomniał m.in., że ministerstwo współprowadzi na terenie tego regionu jedynie dwie instytucje kultury, spośród trzydziestu na terenie kraju. To Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Woj. śląskie akcentuje swoje niedawne zaangażowanie finansowe w remont i modernizację zabytkowej siedziby "Śląska" w kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie (18,5 mln zł przy całości kosztów 44 mln zł), a także w program dalszych działań inwestycyjnych warty 3 mln zł. Prace uwzględniały potrzebę stworzenia tam bazy do działań naukowych (m.in. etnograficznych) i edukacyjnych.

Według władz regionu wśród obecnych potrzeb „Śląska” jest m.in. zatrudnienie dodatkowych osób w działającym przy zespole Centrum Edukacji Regionalnej, finansowanie dowozu do Koszęcina osób zainteresowanych ofertą Centrum, poszerzenie oferty artystycznej i edukacyjnej zespołu oraz odpowiednia promocja, a także stworzenie nowej ekspozycji historycznej w koszęcińskim pałacu. (PAP)

mtb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL