Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Młodzież śpiewała piosenki wolnościowe na festiwalu IPN w Katowicach

Przemysław Gintrowski (L) i Jacek Kaczmarski. XIX Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. 06.1981. Fot. PAP/CAF/K. Świderski Przemysław Gintrowski (L) i Jacek Kaczmarski. XIX Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. 06.1981. Fot. PAP/CAF/K. Świderski

Utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Jana Pietrzaka dziś młodemu pokoleniu przypomina Instytut Pamięci Narodowej organizując w Katowicach festiwal piosenki "O wolności". Jego pierwsza edycja odbyła się w piątek.

Festiwal zgromadził 26 wykonawców – solistów i zespołów, łącznie ponad 60 osób z całego kraju. Zadaniem młodzieży było wykonanie wybranych utworów – ważnych w historii Polski ze względu na zawartą w nich tematykę bądź postacie ich twórców.

Wyniki w piątkowy wieczór podała PAP pomysłodawczyni i organizatorka konkursu z katowickiego oddziału IPN Aleksandra Korol-Chudy. W kategorii solistów najlepsza okazała się Urszula Szumska z Liceum Katolickiego w Kielcach, która zaśpiewała utwór "Za wolność, za pokój" o powstaniu warszawskim. W kategorii zespołów zwyciężyła grupa muzyczno-teatralna Antyrama z Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bielsku-Białej za wykonanie utworu "Powrót" z repertuaru tria: Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski i Zbigniew Łapiński.

Jak powiedziała Korol-Chudy twórczość tego tria, a szczególnie Jacka Kaczmarskiego, dominowała podczas przesłuchań, jednak pojawiły się też utwory m.in. zespołów Kult i Turbo, a także Marka Grechuty, Jana Pietrzaka czy Maryli Rodowicz.

"Poziom wszystkich występów był bardzo wysoki. Świetnie przygotowani pod względem artystycznym uczestnicy śpiewali piosenki z niezwykłym zrozumieniem i uczuciem. Jedna dziewczyna tak zaśpiewała +Katyń+ Kaczmarskiego, że niemal wszyscy płakali ze wzruszenia" – mówiła pomysłodawczyni.

Ideą festiwalu było przypomnienie młodemu pokoleniu ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców, "którzy słowem i muzyką wyrażali sprzeciw wobec systemu komunistycznego". "Chcieliśmy przypomnieć te utwory i zobaczyć, czy młodzież je w ogóle zna. Przecież kiedyś to były hymny, cała Polska je znała i śpiewała, a teraz trudno je usłyszeć w mainstreamie. Dlatego chcieliśmy rozbudzić w młodzieży zainteresowanie nimi i myślę, że nam się udało" – podkreśliła Korol-Chudy.

Przytaczając słowa jednej z nauczycielek uczestników konkursu, Korol-Chudy wskazała, że młodzież ćwicząc te utwory dużo rozmawiała między sobą o tym, co śpiewa, przez co wykonawcy odkrywali znaczenie utworów i opowiadaną w nich historię.

Festiwal adresowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów. Odbył się w piątek w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.

Uczestników oceniało jury w składzie: naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Ryszard Mozgol, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, prof. Anna Waluga z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz aktor Dariusz Niebudek.

Zwycięzcy otrzymali vouchery do profesjonalnego studia nagrań, a wyróżnieni – nagrody rzeczowe.

Korol-Chudy podkreśliła, że konkurs wzbudził bardzo duże zainteresowanie, dlatego planowana jest kolejna edycja.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Śląski Kurator Oświaty oraz Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. (PAP)

akp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL