Utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Jana Pietrzaka dziś młodemu pokoleniu przypomina Instytut Pamięci Narodowej organizując w Katowicach festiwal piosenki "O wolności". Jego pierwsza edycja odbyła się w piątek.
Festiwal zgromadził 26 wykonawców – solistów i zespołów, łącznie ponad 60 osób z całego kraju. Zadaniem młodzieży było wykonanie wybranych utworów – ważnych w historii Polski ze względu na zawartą w nich tematykę bądź postacie ich twórców.
Wyniki w piątkowy wieczór podała PAP pomysłodawczyni i organizatorka konkursu z katowickiego oddziału IPN Aleksandra Korol-Chudy. W kategorii solistów najlepsza okazała się Urszula Szumska z Liceum Katolickiego w Kielcach, która zaśpiewała utwór "Za wolność, za pokój" o powstaniu warszawskim. W kategorii zespołów zwyciężyła grupa muzyczno-teatralna Antyrama z Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bielsku-Białej za wykonanie utworu "Powrót" z repertuaru tria: Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski i Zbigniew Łapiński.
Jak powiedziała Korol-Chudy twórczość tego tria, a szczególnie Jacka Kaczmarskiego, dominowała podczas przesłuchań, jednak pojawiły się też utwory m.in. zespołów Kult i Turbo, a także Marka Grechuty, Jana Pietrzaka czy Maryli Rodowicz.
"Poziom wszystkich występów był bardzo wysoki. Świetnie przygotowani pod względem artystycznym uczestnicy śpiewali piosenki z niezwykłym zrozumieniem i uczuciem. Jedna dziewczyna tak zaśpiewała +Katyń+ Kaczmarskiego, że niemal wszyscy płakali ze wzruszenia" – mówiła pomysłodawczyni.
Ideą festiwalu było przypomnienie młodemu pokoleniu ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców, "którzy słowem i muzyką wyrażali sprzeciw wobec systemu komunistycznego". "Chcieliśmy przypomnieć te utwory i zobaczyć, czy młodzież je w ogóle zna. Przecież kiedyś to były hymny, cała Polska je znała i śpiewała, a teraz trudno je usłyszeć w mainstreamie. Dlatego chcieliśmy rozbudzić w młodzieży zainteresowanie nimi i myślę, że nam się udało" – podkreśliła Korol-Chudy.
Przytaczając słowa jednej z nauczycielek uczestników konkursu, Korol-Chudy wskazała, że młodzież ćwicząc te utwory dużo rozmawiała między sobą o tym, co śpiewa, przez co wykonawcy odkrywali znaczenie utworów i opowiadaną w nich historię.
Festiwal adresowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów. Odbył się w piątek w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.
Uczestników oceniało jury w składzie: naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Ryszard Mozgol, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, prof. Anna Waluga z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz aktor Dariusz Niebudek.
Zwycięzcy otrzymali vouchery do profesjonalnego studia nagrań, a wyróżnieni – nagrody rzeczowe.
Korol-Chudy podkreśliła, że konkurs wzbudził bardzo duże zainteresowanie, dlatego planowana jest kolejna edycja.
Patronat honorowy nad festiwalem objął Śląski Kurator Oświaty oraz Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. (PAP)
akp/ agz/