Kultura i sztuka po 1989 roku

09.04.2019 aktualizacja 10.04.2019

Monika Muskała laureatką Nagrody im. Karla Dedeciusa

Monika Muskała. Źródło: Wikimedia Commons Monika Muskała. Źródło: Wikimedia Commons

Laureatką tegorocznej Nagrody im. Karla Dedeciusa, przyznawanej tłumaczom polsko- i niemieckojęzycznej literatury, została mieszkająca w Salzburgu polska tłumaczka Monika Muskała - informuje agencja APA.

Muskała przekłada literaturę niemieckojęzyczną na polski od wczesnych lat 90. Dzieła takich twórców jak Thomas Bernhard czy Elfriede Jelinek w jej przekładzie trafiły na sceny polskich teatrów.

Muskała przełożyła ok. 40 dzieł, od klasyki po literaturę współczesną, od Friedricha Schillera po Elfriede Jelinek, Thomasa Bernharda, Wernera Schwaba, Petera Turriniego, Ursa Widmera i Heinera Muellera.

Obok Muskały tegoroczną nagrodę im. Dedeciusa otrzyma także Thomas Weiler z Lipska. Wręczenie nagrody, dotowanej premią w wysokości 10 tys. euro, odbędzie się 17 maja w Darmstadt.

Karl Dedecius (zm. w lutym 2016 r.), tłumacz poezji polskiej i założyciel Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, był inicjatorem nagrody dla polskich i niemieckich tłumaczy literatury. W tym roku nosząca jego imię nagroda, ufundowana przez Niemiecki Instytut Kultury Polskiej i fundację Roberta Boscha, została przyznana po raz dziewiąty.

Agencja APA pisze, powołując się na informację Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej, że nagroda im. Karla Dedeciusa została w tym roku przyznana po raz ostatni. (PAP)

az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL