Wystawa rzeźb Henriego Moore’a, multimedialna ekspozycja poświęcona Andrzejowi Wajdzie oraz prezentacja twórczości artystów z Pierwszej Grupy Krakowskiej, to część wystaw planowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2019 r.
W tym roku Muzeum odwiedziło już 1 mln 100 tys. osób. "Po raz drugi z rzędu frekwencja w naszym muzeum przekroczyła 1 mln widzów. Bardzo się cieszymy i chcemy, by ten wynik stał się normą" – mówił dyrektor MNK Andrzej Betlej.
Największym zainteresowaniem publiczności cieszyły się wystawy: "Wyspiański", którą widziało już niemal 202 tys. widzów, "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci (167 tys. 897 widzów), "Teraz komiks" (36 tys. 892), "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989" (36 tys. 479).
Od 15 stycznia wystawę "Wyspiański" będzie można oglądać w nowej odsłonie. Po raz pierwszy publiczności pokazany zostanie liczący blisko 600 pozycji księgozbiór artysty, zakupiony przez Muzeum Narodowe w 1910 r. od wdowy po Wyspiańskim, Teodory Teofili z domu Pytko. Prawie wszystkie książki są podpisane na okładce przez artystę i datowane, a wiele zawiera ołówkowe szkice.
Na wystawie "Wyspiański. Nieznany” będzie można zobaczyć dwa zakupione niedawno dzięki dotacji MKiDN obrazy Stanisława Wyspiańskiego - "Autoportret" z 1897 r. i "Portret doktora Jana Raczyńskiego" oraz rysunki artysty z okresu młodzieńczego i pastele z kolekcji Muzeów Narodowych w Poznaniu i w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych.
Od 21 lutego do 30 czerwca - w kilku muzealnych oddziałach, a także na ich dziedzińcach i w ogrodach prezentowane będą rzeźby Henry'ego Moore'a. Ekspozycja jest przygotowywana wspólnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Henry Moore Foundation.
W kwietniu muzeum zaprasza na wystawę "Wajda", która będzie przypomnieniem dorobku filmowego i teatralnego zmarłego dwa lata temu reżysera oraz na wystawę rysunku "Czarno na białym" przygotowaną z okazji 200-lecia krakowskiej ASP.
"W mijającym roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Rok 2109 będzie powrotem do współczesności, która stawia znaki zapytania i jątrzy. Taka będzie m.in. wystawa prac Pierwszej Grupy Krakowskiej, która od dawna zasługiwała na większy pokaz. To będzie wystawa o ciężkiej drodze do sztuki nowoczesnej" – mówiła pełnomocnik dyrektora MNK ds. działalności wystawienniczej Magdalena Czubińska.
Jesienią w gmachu głównym MNK będzie można zobaczyć także wystawę "Opowieść" o Janie Hrynkowskim – malarzu, grafiku i scenografie, twórcy Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Będą na niej prezentowane obrazy m.in. Paula Cezannea, Paula Gauguina, Georgesa Seurata i Edvarda Muncha, a także prace: Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Konstantego Laszczki, Mojżesza Kislinga, Witkacego, Leona Chwistka, Zbigniewa Pronaszki, Brunona Jasieńskiego.
W roku 2019 przypada 140. rocznica założenia MNK. Jak mówił dyrektor Betlej, jubileusz ten będzie akcentowany w każdym miesiącu w innym oddziale muzeum. Główne uroczystości odbędą się w październiku w Sukiennicach, gdzie będzie można zobaczyć także niewielką wystawę archiwaliów nawiązującą do początków tej instytucji. Wydarzeniem roku i zwieńczeniem jubileuszu ma być otwarcie 19 grudnia wyremontowanego Muzeum Książąt Czartoryskich.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/aszw/