Moskiewski Teatr na Tagance jako pierwszy na świecie wdraża technologię "wirtualnej obecności". Umożliwi ona każdemu, kto nie może przyjść do teatru, obejrzenie przedstawienia online bez wychodzenia z domu. Spektakle będzie można oglądać wirtualnie w sezonie 2017/18.
O wprowadzeniu "unikalnej, nowej technologii" poinformowała w czwartek TASS dyrektor Teatru na Tagance Irina Apieksimowa podczas spotkania poświęconego 54. sezonowi artystycznemu teatru.
"W nowym sezonie uruchamiamy unikatową technologię +wirtualnej obecności+, która pozwoli każdemu człowiekowi, przedtem niemającemu szansy dostać się do teatru - wskutek np. fizycznych ograniczeń lub z innych przyczyn - obejrzeć spektakl Teatru na Tagance, nie opuszczając domu" - powiedziała Apieksimowa.
Według TASS, "zastosowanie tej technologii w teatrze wywoła potężną innowację w kulturze, unikalną na skalę światową".
"Tę technologię opracowano w Rosji i zastosowano po raz pierwszy u nas, w Teatrze na Tagance" - podkreśliła Apieksimowa, dodając, że wdrożenie tej technologii "wpisuje się w realizację prezydenckiego programu +Wirtualna i uzupełniona rzeczywistość i sceniczne wideo+".
"To ważne także dlatego, że nowa technologia pozwoli nieść kulturę nie tylko ludziom z fizycznymi ograniczeniami, ale również szerzyć rosyjską kulturę za granicą, w innych krajach" - oświadczyła dyrektor teatru.
Teatr na Tagance zajmuje budynek przy placu Taganka w Moskwie. Jego gmach oddano 23 kwietnia 1964 r. w użytkowanie grupie teatralnej złożonej z absolwentów Wyższej Szkoły Teatralnej im. Borysa W. Szczukina. Pierwszą wystawioną tam sztuką był dramat Bertolta Brechta "Dobry człowiek z Seczuanu" w reżyserii Jurija Lubimowa.
W latach świetności (lata 60-80. XX w.) w repertuarze tego teatru największą rolę odgrywały inscenizacje i adaptacje jego dyrektora i reżysera Lubimowa, m.in. program poświęcony W. Majakowskiemu "Posłuchajcie!..." (1967), N. Gogolowi "Rewizskaja skazka" (1978), adaptacja prozy M. Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" (1977). Znaną postacią i aktorem Teatru na Tagance był rosyjski bard i poeta Władimir Wysocki.(PAP)
gj/aszw/