Do 28 kwietnia można składać wnioski w pierwszym etapie konkursu "Heritage plus". W konkursie można otrzymać dofinasowanie międzynarodowych projektów dotyczących badań nad dziedzictwem kulturowym.
W pierwszym etapie konkursu - do 28 kwietnia - składane są wnioski wstępne. Od sierpnia do października będą zbierane tzw. pełne wnioski. Decyzja o przyznaniu dofinansowania ma zapaść w lutym 2015 r. Data rozpoczęcie projektów badawczych to kwiecień 2015 r.
Konkurs jest współfinansowany przez instytucje publiczne z 15 państw uczestniczących w programie oraz Komisję Europejską, a jego łączny budżet wynosi 9 mln euro. W Polsce konkurs jest realizowany z udziałem środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a rolę punktu kontaktowego pełni Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Wspierane będą projekty badawcze z trzech obszarów: zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego i związanych z nim przejawów dziedzictwa niematerialnego; zrównoważone strategie ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym; użytkowanie i adaptacja wszelkich form dziedzictwa kulturowego.
W Polsce o dofinansowanie mogą się ubiegać państwowe instytucje kultury, dla których minister kultury jest organizatorem, samorządowe instytucje kultury, archiwa państwowe, publiczne uczelnie artystyczne i organizacje pozarządowe, które w celu realizacji projektów mogą tworzyć zespoły badawcze z publicznymi szkołami wyższymi, instytutami badawczymi oraz instytutami naukowymi i pomocniczymi jednostkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk.
Wymogiem konkursu jest uczestnictwo w projekcie co najmniej trzech, ale nie więcej niż pięciu, zespołów badawczych z trzech do pięciu różnych krajów uczestniczących w programie (Belgia, Cypr, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy).
Wszystkie informacje na temat zasad uczestnictwa w konkursie i przygotowania wniosków znajdują się na stronie www.nimoz.pl/pl/dzialalnosc/heritage-plus .(PAP)
agz/ ls/