Do końca stycznia wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy mogą zgłaszać w stołecznym Ratuszu swoich kandydatów do 8. edycji konkursu o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. W jury zasiądą m.in. pisarka Joanna Kulmowa i krytyk Krzysztof Masłoń.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to najwyższa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd.
"To wyróżnienie nie tylko ma na celu przyciągnięcie czytelników, ale również zachęcenie wydawców do publikowania twórczości ambitnej, wartościowej i ciekawej" – przypomniała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"Wiem, że warszawiacy kochają książki, dlatego przywiązuję szczególną wagę do promocji i popularyzacji dobrej literatury w stolicy. Świadczy o tym Nagroda Literacka, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, czy też Warszawska Premiera Literacka. Warto wspierać i pokazywać książki najlepsze, które wnoszą pozytywne wartości do naszego życia, wzbogacają je" - podkreśliła prezydent stolicy.
Nagroda Literacka m.st Warszawy jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. To najwyższa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd.
Jak co roku, kandydatów do nagrody zgłaszać można w kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci, "edycja warszawska" oraz Warszawski Twórca. Zgłaszane książki należy wybierać spośród tekstów żyjących autorów, napisanych w języku polskim, wydanych w 2014 r. W kategorii Warszawski Twórca rozpatrywany jest całokształt twórczości literackiej kandydata.
Nagrodą dla Warszawskiego Twórcy jest 100 tys. zł, laureaci w pozostałych kategoriach otrzymują z kolei po 20 tys. zł - przypomniał w przesłanym PAP w środę komunikacie Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy.
"Zgłoszenia, zawierające imię i nazwisko autora, tytuł książki, jej wydawcę, datę oraz miejsce wydania można przesyłać drogą mailową na adres bmatusz@um.warszawa.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Kultury, Urząd m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa z dopiskiem +Nagroda Literacka m.st. Warszawy+. Jeśli zgłaszającym jest wydawca, prosimy o przesłanie na adres Biura Kultury ośmiu egzemplarzy zgłaszanej książki. Swoje typy można zgłaszać do końca stycznia" - wyjaśniono.
Nagroda Literacka m.st Warszawy jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim, przed II wojną światową, Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również takich twórców, jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).
"W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, spośród laureatów warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa. Nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania" - zaznaczono w komunikacie Ratusza.
Wśród laureatów poprzedniej, siódmej edycji konkursu o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski (w kategorii Warszawski Twórca) i Ignacy Karpowicz (nagroda w kategorii proza za powieść "Ości"). (PAP)
jp/ jbr/