Musical „Skrzypek na dachu” w reżyserii i adaptacji Jana Szurmieja to najnowszy spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera dwuaktowego przedstawienia odbędzie się w sobotni, a następnie w niedzielny wieczór.
Zdaniem koordynatorki wydarzeń artystycznych w rzeszowskim teatrze Marty Kloc, „powiedzieć, że to jeden z najbardziej znanych musicali każdej szerokości geograficznej, to jakby nic nie powiedzieć”.
„Arcydzieło gatunku, widowisko roztańczone, rozśpiewane, którego największymi atutami są muzyka i niepowtarzalny rodzaj humoru, który się nie starzeje i trafia w gusta kolejnych pokoleń” – oceniła „Skrzypka na dachu” Kloc.
Wskazała, że z tego właśnie spektaklu, (który po raz pierwszy został wystawiony w 1964 r. na Broadwayu - PAP) pochodzi wiele piosenek, które funkcjonują jako samoistne evergreen’y. Najbardziej rozpoznawalnym jest utwór „Gdybym był bogaczem”, ale znane są także inne songi jak: „To świt to zmrok”, „Czy mnie kochasz”, „Kwiatku mój”, czy „Anatevka”.
„I pomimo, że od nowojorskiej prapremiery +Skrzypka na dachu+ minęło 58 lat, musical wciąż zaskakuje prostotą i mądrością, zaprasza do wspólnej zabawy, do radości i śpiewu albo wzrusza do łez. Grany był we wszystkich metropoliach świata (…) zapełniając widownie po brzegi i zapewniając rozrywkę na najwyższym poziomie, a jednocześnie nienachalną edukację i sukces kasowy” – zauważyła Kloc.
Przypomniała, że i w Polsce „Skrzypek na dachu” był wystawiany wielokrotnie: w Łodzi (prapremiera miała miejsce w 1983 roku), Poznaniu, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie, Chorzowie, Szczecinie, Lublinie, Słupsku, Radomiu, Elblągu, czy Białymstoku – obecnie grany jest na scenach w Gdyni, Lublinie, Warszawie i we Wrocławiu.
Zwróciła uwagę, że Jan Szurmiej wielokrotnie z sukcesem podejmował się reżyserii tego dzieła „i wszędzie tam, gdzie jest zapraszany chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, jest bowiem niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie tradycji i zwyczajów żydowskich”.
„+Skrzypek na dachu+ wciąż fascynuje, wzrusza, a także pokrzepia — w tym nieoczekiwanie dramatycznym momencie historii Starego Kontynentu i naszego świata” – podkreśliła koordynatorka wydarzeń artystycznych w rzeszowskim teatrze.
W spektaklu, którego reżyseria, inscenizacja i choreografia należy do Jana Szurmieja, będzie można zobaczyć znanych aktorów sceny rzeszowskiej, m.in. Marka Kępińskiego i Roberta Żurka, którzy wcielać się będą w postać głównego bohatera Tewjego mleczarza, a także Mariolę Łabno-Flaumenhaft, Małgorzatę Machowską, Małgorzatę Pruchnik-Chołkę, Annę Demczuk, Michała Chołkę, Roberta Chodura, Józefa Hamkałę. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ amac/