Średniowiecze

21.01.2019

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zostanie rozbudowane

Do końca października 2020 r. ma być gotowa nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Inwestycja będzie kosztować 26,2 mln zł brutto i zostanie dofinansowana ze środków UE.

Jak poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe olsztyńskiego Urzędu Marszałkowskiego, muzeum podpisało umowę na rozbudowę swojej siedziby z wybraną w przetargu firmą RS Investment z Olsztyna. Wykonawca ma zrealizować tę inwestycję za 26,2 mln zł brutto do końca października przyszłego roku.

Rozbudowa siedziby muzeum umożliwi m.in. całoroczną działalność wystawienniczą. Przedsięwzięcie uzyskało 15 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostałe środki dołoży regionalny samorząd.

Początkowo muzeum szacowało, że koszt inwestycji będzie sięgał niespełna 20 mln zł, ale obie oferty złożone w przetargu zawierały ceny znacznie wyższe. Podpisanie umowy z wykonawcą stało się możliwe dzięki zwiększeniu dofinansowania z budżetu województwa. Jak powiedziała PAP Sylwia Jaskulska z zarządu woj. warmińsko-mazurskiego, zdecydowano o przeznaczeniu dodatkowej kwoty na ten cel, ponieważ jest to niezwykle ważna inwestycja, związana z historią regionu.

Był to już drugi przetarg na rozbudowę, przebudowę i remont siedziby muzeum. Poprzedni wykonawca miał zrealizować inwestycję za 19,4 mln zł. Ponieważ nie dotrzymywał harmonogramu prac, we wrześniu ub. roku dyrekcja placówki odstąpiła od umowy i zawiadomiła prokuraturę.

Śledztwo w sprawie "usiłowania wyłudzenia mienia znacznej wartości na szkodę muzeum" prowadzi wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Zgodnie z projektem inwestycji, grunwaldzkie muzeum zyska nowy budynek z ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Obiekt o pow. ok. 3,5 tys. m kw. ma pomieścić też administrację, pracownie naukowe, bibliotekę, salę konferencyjną i magazyn muzealiów, a także salę pozwalającą rozgrywać turnieje i walki rycerskie.

Obecna siedziba muzeum pod Wzgórzem Pomnikowym - z ok. 44 m kw. powierzchni wystawowej - powstała w 1960 r. Biura administracji mieszczą się natomiast w niewielkim domku we wsi Stębark.

Pola Grunwaldzkie zagospodarowano przed jubileuszem 600-lecia bitwy - za 25 mln zł zmodernizowano wówczas tzw. infrastrukturę turystyczną; odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe i ruiny kaplicy pobitewnej, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, ścieżki dydaktyczne i parkingi.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL