Miejskie Muzeum Historii Fotografii (MHF) przejmie zabytkową strzelnicę Piłsudskiego w Krakowie. Podpisanie umowy dzierżawy nastąpi prawdopodobnie w grudniu.
„Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski po wizycie w strzelnicy powiedział, że wyobraża sobie to miejsce użytkowane przez Muzeum Historii Fotografii. Według prezydenta wnętrza strzelnicy mogą być dobrze zagospodarowane właśnie przez tę placówkę - stąd propozycja, by MHF przejęło obiekt” – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
Jak dodała, prezydent miał również na względzie fakt, że Muzeum Historii Fotografii na najbliższe trzy lata będzie musiało przenieść swoją działalność w kilka innych miejsc (na razie, oprócz strzelnicy Piłsudskiego, wiadomo o budynku dawnego głównego dworca PKP) z powodu remontu głównej siedziby przy ul. Józefitów oraz planów remontu siedziby przy ul. Rakowickiej.
Do strzelnicy na Woli Justowskiej MHF przeniesie m.in. bibliotekę i stałą wystawę „Portret”. Na terenie obiektu placówka zamierza prowadzić działalność edukacyjną, w tym tzw. ogród doświadczeń w ramach projektu „Szkoła widzenia”. Na terenie strzelnicy ma być także prowadzona działalność gastronomiczna, ale póki co MHF nie ma planów związanych z tym wymogiem dzierżawy.
„Strzelnica będzie dostępna dla publiczności, to nie będzie obiekt zamknięty” – podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca. Dodał też, że w przyszłym roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w strzelnicy zostaną zorganizowane specjalne, okolicznościowe wydarzenia.
Według dyrektora MHK podpisanie umowy dzierżawy z Zarządem Infrastruktury Sportowej (ZIS, miejski zarządca obiektu) nastąpi w grudniu, teraz jeszcze trwają ostatnie negocjacje. Umowa dzierżawy będzie obowiązywać na czas nieokreślony.
Wcześniej, na 40-letnie użytkowanie strzelnicy, Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił w czerwcu przetarg, jednak konkurs budził wiele kontrowersji wśród radnych i mieszkańców Krakowa. Zwracano uwagę, że przetarg jest zorganizowany w sposób nieprzejrzysty, a jego szczegóły są niejawne. We wrześniu także do krakowskiej prokuratury rejonowej wpłynęło zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na wynajem zabytkowej strzelnicy Józefa Piłsudskiego.
ZIS zamknął przetarg bez rozstrzygnięcia. Wkrótce prezydent Krakowa zadecydował, że kolejnego przetargu nie będzie i że użytkownika obiektu miasto zaproponuje jedną z krakowskich instytucji kultury.
Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat został gruntownie wyremontowana. Koszt modernizacji obiektu wyniósł ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków.
Strzelnica została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt, wymagający gruntownego remontu, przejęła gmina miejska Kraków. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
Edytor: Agata Zbieg
bko/ agz/