Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele powiatu grójeckiego podpisali w środę w Warce umowę o współprowadzeniu przez MKiDN i powiat grójecki Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Jest to instytucja warta wsparcia - podkreślił Gliński.
Umowę podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, starosta grójecki Marek Ścisłowski, wicestarosta Dariusz Piątkowski oraz skarbnik powiatu Agnieszka Bilska. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli także marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak.
"To jest zawsze miły moment, kiedy możemy sfinalizować decyzję, która ma mocne umocowanie w dobru publicznym. To jest około 30. instytucja kultury, wliczając w to instytucje kultury, takie jak teatr, czy filharmonie i muzea, którą w ciągu ostatnich dwóch i pół roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się wesprzeć, czyli wziąć na tzw. współprowadzenie" - powiedział w trakcie uroczystości Gliński.
"To, że społeczność lokalna dba o to miejsce, rozwinęła to miejsce (....) to jest olbrzymi argument ku temu, żeby właśnie takie instytucje wspierać, ponieważ my dzięki temu będziemy mogli rozszerzyć działalność tej instytucji jeszcze bardziej i zdynamizować, i podnieść poziom funkcjonowania polskiej kultury i oddziaływania tej instytucji lokalnej w znacznie, znacznie szerszym zakresie" - dodał wicepremier.
Gliński zwrócił uwagę, że "współprowadzenie przez MKiDN oznacza nie dar dla istniejącej instytucji, tylko wspólnotę prowadzenia instytucji". "Ta instytucja staje się naszą wspólną, także w sensie formalnym i finansowym". A więc większa odpowiedzialność, większy budżet, bo on zawsze umożliwia jeszcze lepszą pracę, ale także łatwiejszy dostęp do środków ministerialnych, i to zarówno na działalność bieżącą merytoryczną, jak i inwestycyjną" - wyjaśnił.
"Musimy wspierać to, co jest cenne, a tutaj w Warce mamy cenną instytucję, która takiego wsparcia jest warta. Warka warta jest wsparcia" - podkreślił. Umowa zostaje zawarta na okres do 31 grudnia 2028 r. W bieżącym roku minister przeznaczy na muzeum kwotę nie mniejszą niż 350 tys. zł, a od 2019 r. nie mniej niż 700 tys. zł rocznie. Postanowienia umowy wchodzą w życie w dniu podpisania.
Obecny na uroczystości marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że jest "przekonany, że dzięki temu posunięciu, dzięki tym wartościom dodanym, muzeum będzie bogatsze, silniejsze, mocniejsze i będzie przyjeżdżało tutaj więcej osób".
Z kolei starosta grójecki ocenił, że "dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie w ponad 50-letniej historii muzeum". "Mam nadzieję, że umowa będzie okazją do dalszego rozwoju tego muzeum, do lepszego finansowania i lepszej promocji tej jednostki. Myślę, że ma to bardzo ważne znaczenie dla regionu ziemi grójeckiej, dla całej naszej społeczności" - zaznaczył Ścisłowski.
"Dla nas jest to pomocna dłoń, która trafia do nas w najbardziej odpowiednim momencie. Muzeum jest piękne, atrakcyjne, ale potrzebuje teraz wsparcia i rozwoju, żeby działać na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, żebyśmy mogli utrzymywać kontakty z organizacjami polonijnymi ze Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mieli pieniądze na dobre wystawy, dobre projekty powinniśmy dostać pomocną dłoń i ją właśnie dostajemy" - powiedziała PAP dyrektor placówki Iwona Stefaniak.
Jak mówiła, jest to również rodzaj "wyróżnienia dla muzeum", bo "nie oszukujmy się nie ma wielu muzeów w Polsce, które współprowadzi minister kultury, więc czujemy się docenieni, dostrzeżeni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego".
Stefaniak dodała, że jest to też "lepsza promocja muzeum na przyszłość".
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego istnieje od 1967 roku. Mieści się w wybudowanym ok. 1689 r. dworku w Warce–Winiarach, należącym pierwotnie do zamożnego magnata Stanisława Antoniego Szczuki.
W XVIII wieku Winiary były własnością ojca Kazimierza Pułaskiego - Józefa Pułaskiego, starosty wareckiego, adwokata i pierwszego marszałka wojsk Konfederacji Barskiej. W dworku Kazimierz Pułaski spędził dzieciństwo, uczęszczał do szkoły parafialnej w Warce.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego gromadzi pamiątki po zmarłym w 1779 r. po bitwie pod Savannah bohaterze Polski i Stanów Zjednoczonych, a także po polskiej emigracji, ze szczególnym uwzględnieniem Polonii amerykańskiej. Wśród eksponatów są m.in. oryginalne listy Pułaskiego do konfederata barskiego Józefa Zaremby. Placówka zgromadziła też liczne pamiątki z czasów konfederackich, m.in. szkaplerze z Matką Boską, broń palną i sieczną z tego okresu.
Dyrektor muzeum opracowała koncepcję rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego, po czym, w latach 2008-2015, samorząd powiatu grójeckiego zrealizował dużą inwestycję pn. Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego, współfinansowaną ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz środków powiatu. Wyremontowano pałac, zrewitalizowano park, poddano konserwacji zbiory, a także wybudowano Centrum Edukacyjno-Muzealne do celów administracyjnych, prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ son/