II Rzeczpospolita

21.03.2017 aktualizacja 22.03.2017

Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprezentowane w Instytucie Polskim w Wiedniu

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztof Jaraczewski. Fot. PAP/M. Obara Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztof Jaraczewski. Fot. PAP/M. Obara

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka, syn jego córki Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, zaprezentował w Instytucie Polskim w Wiedniu główne założenia, misję i dotychczasową działalność muzeum.

Dyrektor muzeum przedstawił też plany na przyszłość, związane z nowoczesnym kompleksem muzealno-edukacyjnym, który zostanie otwarty w Sulejówku w listopadzie 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„To dla nas ogromny zaszczyt, że jako pierwsza na świecie polska placówka zagraniczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy zaprezentować wiedeńskiej publiczności powstający aktualnie kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jest to dla nas tym bardziej cenne, że marszałek Józef Piłsudski decyzją Sejmu jest jednym z patronów roku 2017” - powiedział podczas prezentacji muzeum dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powstało w 2008 roku i jest instytucją współprowadzoną przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poprzez różnorodne programy edukacyjne oraz akcje społeczne i wystawy przybliża pamięć o przeszłości i dziedzictwie marszałka. (PAP)

az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL