Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2019

Muzeum Literatury kupiło dziewięć prac Wojciecha Weissa

Muzeum Literatury kupiło dziewięć prac Wojciecha Weissa dzięki dotacji z programu Kolekcje Muzealne – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła będzie można zobaczyć 22 sierpnia w siedzibie głównej Muzeum.

Muzeum Literatury kupiło dziewięć prac Wojciecha Weissa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej w ramach naboru I/2019 w programie Kolekcje Muzealne oraz dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie - podało MKiDN w piątek na Twitterze.

Muzeum Literatury na stronie internetowej poinformowało, że nowo nabyte obiekty będzie można zobaczyć 22 sierpnia, na pokazie w siedzibie głównej Muzeum.

Jak podano, instytucja zakupiła "dziewięć prac plastycznych – w tym trzy obrazy olejne na płótnie i na tekturze, trzy rysunki: kredką i węglem, akwarelą i ołówkiem oraz akwarelą i węglem oraz 3 grafiki: akwaforta, akwaforta z akwatintą oraz litografia – autorstwa Wojciecha Weissa z okresu 1897-1903".

Według informacji podanej przez Muzeum, "zakup ten uzupełnia unikalny i niepowtarzalny zespół wczesnych prac artysty będący już w posiadaniu Muzeum Literatury". "Zbiór, liczący 41 obiektów, ukazuje relację sztuki Wojciecha Weissa z twórczością Stanisława Przybyszewskiego i Edwarda Muncha, tworząc jedyny w swoim rodzaju artefakt artystyczny będący zapisem narodzin ekspresjonistycznej formuły polskiego modernizmu" - poinformowano.

Według informacji podanej przez instytucję, w chwili obecnej Muzeum Literatury dysponuje największym zbiorem prac Wojciecha Weissa z przełomu XIX/XX wieku wśród polskich muzeów publicznych. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL