Kultura i sztuka po 1989 roku

22.03.2019

Muzeum Śląskie tworzy chór społeczny

Świętujące jubileusz 90-lecia Muzeum Śląskie w Katowicach powołuje chór społeczny, do którego zaprasza pasjonatów–profesjonalistów oraz amatorów – niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy doświadczenia muzycznego.

"Śpiewanie w chórze to nie tylko wspólna praca nad repertuarem muzycznym, ale też możliwość integracji środowiska muzealników i naszej publiczności. Osiągnięcie spójnego brzmienia chóru jest bardzo satysfakcjonujące, o czym doskonale wiedzą ci, którzy w chórach śpiewali" - powiedziała w piątek PAP dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Alicja Knast.

"Nie bez znaczenia jest fakt, że chóralistyka zarówno amatorska, jak i zawodowa w naszym regionie jest niezwykle silna. To z jednej strony nawiązanie do tradycji muzykowania, ale też możliwość realizowania nowych projektów muzealnych, w których śpiew będzie istotną częścią" - dodała.

Pierwszym przedsięwzięciem chóru Muzeum Śląskiego będzie występ w ramach wrześniowego Biennale Industrii, podczas którego chór zadebiutuje. Wśród repertuarowych źródeł nie zabraknie utworów inspirowanych przemysłem czy kulturą robotniczą.

Muzealny Chór społeczny poprowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Krzysztof Dudzik sięga w nauczaniu muzyki do metody relatywnej, wywodzącej się z koncepcji pedagogiki muzyki węgierskiego kompozytora Zoltana Kodalya. Współpracuje z węgierskim chórem improwizującym Csikszerda, prowadząc wakacyjne warsztaty dyrygenckie.

Przesłuchania do chóru odbędą się w piątek 5 kwietnia w godz. 16-20. Zgłoszenia należy kierować do 3 kwietnia włącznie na adres mailowy: chor@muzeumslaskie.pl.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL