Już w ten weekend na Dziedzińcu Lorentza przed Muzeum Narodowym w Warszawie zobaczycie film tegorocznej edycji Muzeum Utraconego. Przedstawiamy, zawartą w trzech aktach, historię utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy – Jana Matejki. Obrazy tego twórcy budują pamięć historyczną poprzez kreowanie konkretnych wizerunków wydarzeń, w wielu podejmowanych przez malarza scenach. „Bo jeśli zapytamy o Hołd pruski; kto z nas nie widzi przed oczami obrazu Matejki? Czy inaczej jest z Bitwą pod Grunwaldem?”.
Przyjdźcie na Noc Muzeów i zobaczcie Matejkę zupełnie na nowo. Dzięki kolażom Marty Ignerskiej i ich niezwykłej animacji, wykorzystaniu materiałów archiwalnych – zarówno filmowych, jak i drukowanych – zdjęć, artykułów oraz szkiców Mariusza Tarkawiana, film zadziwia w wielu momentach, a losy obrazów niejednokrotnie mrożą krew w żyłach. Poznajcie historię powrotu „Rejtana” i „Batorego pod Pskowem” do Polski. To będą prawdziwe „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej”.
„Najpierw dwa miliony marek. Następnie 10 milionów marek chce dać Józef Goebbels temu z Polaków, kto zdradzi miejsce ukrycia dzieł Matejki. Nikt się nie zgłosił. Gestapo zaprasza więc do siebie...”
Zapraszamy wszystkich na premierę filmu „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej”, która będzie miała miejsce 14 maja 2016 r., w Noc Muzeów, na Dziedzińcu Lorentza przed Muzeum Narodowym. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 21:30. Wstęp wolny.
Projekcja filmu zakończy się o godzinie 1:00.
„Kurz jeszcze nie opadł po dywanowym nalocie, kiedy ogłoszono ewakuację Zamku. A z Zamkiem
obrazów oraz Prezydenta z rodziną i przyległościami kancelaryjnymi. Obrazy zostały nawinięte na wspólny wałek (...) Po 17-tym września zostały zaaresztowane przez sowietów.”
Twórcy filmu: Envee, Marta Ignerska, Agnieszka Mankiewicz, Jacek Pawlak, Mariusz Tarkawian. Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem do spraw Start Wojennych w MKiDN.
O Muzeum
Projekt Muzeum Utracone powstał w 2009 roku w Ad Artis – Fundacji Sztuki SAR i od razu znalazł się na liście wieloletnich projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone, w ciągu 7 lat od powstania, zyskało uznanie fachowców i specjalistów (UNESCO, dyrektorzy największych Muzeów Polsce, NIMOZ, Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa itp.) ze względu na swoje walory edukacyjne.
Film powstający wraz z każdą edycją projektu, prezentowany jest również na mniejszych pokazach odbywających się w całej Polsce – płyta z materiałami wysyłana jest łącznie w ponad 600 muzeów i służy do działań oświatowych przez cały rok, wzbogacając ofertę kulturalną tych instytucji. Z roku na rok wzrasta liczba odzyskanych przez Polskę, a utraconych podczas wojny dzieł – proporcjonalnie zwiększa się również liczba uczestników pokazów Muzeum Utraconego podczas corocznych Nocy Muzeów. Szacujemy, że od 2013 roku liczba osób, które widziały film Muzeum Utracone to około 997 tysięcy, czyli około 330-360 tys. rocznie.
„Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest przecież pierwszym krokiem do jego odzyskania”.
Ciekawych, już teraz zapraszamy do wirtualnego muzeum www.muzeumutracone.pl
Nie zapomnijcie znaleźć projektu również na Facebook'u www.facebook.com/muzeumutracone
Na Instagramie www.instagram.com/muzeum_utracone
Filmy z poprzednich edycji dostępne są na naszym kanale YouTube www.youtube.com/user/UtraconeMuzeum
***
Mecenasem projektu jest Totalizator Sportowy.
Projekt pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesora Piotra Glińskiego.
Organizacja i Finansowanie: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Fundacja Ad Artis, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Miasto Gdańsk, Miasto Poznań, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Miasto Stołeczne Warszawy.
Patronaty:
Polski Komitet ds. UNESCO,
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz,
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak,
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski,
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Współorganizacja: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu.
Współpraca: Brama Poznania i Art Kowalik
Główne pokazy w innych miastach Polski:
13.05 – Kraków – Dziedziniec Zamku na Wawelu, godz. 21:30
21.05 – Poznań – Brama Poznania, godz. 21:30
21.05 – Gdańsk – Zielona Brama, godz. 21:30
Źródło: Muzeum Utracone