Młodzi muzycy, studenci Akademii Muzycznej w Katowicach wezmą udział w tegorocznej edycji Jazz Campingu Kalatówki w Zakopanem, która rozpoczyna się wieczorem 2 października na Kalatówkach w Zakopanem.
"Pośród 40 muzyków, którzy zapowiedzieli swój udział w XXI Jazz Campingu Kalatówki znalazła się grupa utalentowanych młodych ludzi z Akademii Muzycznej w Katowicach. Artyści tej klasy, co Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Jerzy Małek, Piotr Schmidt czy znana i lubiana wokalistka Aga Zorian spotkają się i będą wspólnie grać ze studentami" - powiedziała PAP Marta Łukaszczyk, dyrektor hotelu i organizatorka wydarzenia.
Na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego, który od początku istnienia imprezy kształtuje jej program, pianista, kompozytor i wykładowca Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach Paweł Tomaszewski delegował w tym roku studentów z tej uczelni.
"Udało się stworzyć grupę dziesięciu osób, która będzie reprezentować Instytut Jazzu" - powiedział PAP Paweł Tomaszewski. "Wybrałem reprezentantów poszczególnych instrumentów, i tak na Kalatówki pojadą: pianista, kontrabasista, perkusista, flecistka, gitarzysta, dwóch saksofonistów, trębacz i puzonista. Są to świetni młodzi muzycy, niektórzy z nich są nie tylko jazzmanami, ale i muzykami klasycznymi" - zaznaczył Pawłowski.
Według niego jazzowy camping to wspaniała inicjatywa. "Młodzież spotyka się na Kalatówkach z doświadczonymi artystami, wręcz gwiazdami polskiej sceny muzycznej i liderem całego przedsięwzięcia Zbyszkiem Namysłowskim. Oprócz codziennych wieczornych koncertów i nocnych jamów odbywa się tam regularna codzienna praca przygotowująca muzyków do gry w big bandzie, który występuje podczas koncertu w finale campingu. To świetne połączenie rozrywki z nauką, pracą a do tego w +w pięknych okolicznościach przyrody+" - dodał Pawłowski.
"To było moją ideą, aby zawsze uczestniczyli w campingu młodzi muzycy. Od lat zapraszamy reprezentacje konkretnych szkół muzycznych. Te spotkania młodych muzyków ze starszą generacją jazzmanów, wspólne jam sessions i koncerty są twórcze i ważne dla obu stron" - powiedział PAP saksofonista i kompozytor Zbigniew Namysłowski.
"Z tego się bardzo cieszymy" - podkreśliła Marta Łukaszczyk. I dodała: "sama się zastanawiam, co takiego jest w tym naszym campingu, że tak chętnie bywają u nas młodzi muzycy i niektórzy właściwie tu debiutują".
Jazz Camping Kalatówki wpisuje się w biografie wielu muzyków. Tu pierwsze kroki stawiali tacy artyści, jak pianiści Sławek Jaskułke, Krzysztof Herdzin czy Joachim Mencel. Tu debiutował Jacek Namysłowski, tu śpiewała Agnieszka Skrzypek - dziś znana jazzowa wokalistka Aga Zaryan. Bogusław Dziekański, szef Małej Akademii Jazzu przywiózł niegdyś na Kalatówki Adama Bałdycha wówczas ucznia, dziś skrzypka światowej klasy.
Jazz Camping Kalatówki ma swój stały scenariusz: popołudniowe, wieczorne i nocne jam sessions, w dzień muzycy wędrują po górach; tradycyjnie odbywa się wieczór wspólnego grania z góralami a na finał - koncert galowy z udziałem wszystkich muzyków i zespołów.
"Scenariusz, scenariuszem, a jednak uważam, że charakter campingu się zmienia" - powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". Przypomniał, że na Kalatówki - od czasu, kiedy impreza została reaktywowana w 1997 r. za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich - przyjeżdżali: Zofia Komedowa, żona Andrzeja Trzaskowskiego - Teresa, Grażyna i Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Janusz Muniak, Marek Karewicz. "I były to wydarzenia jazzowo-wspomnieniowo-towarzyskie. A obecnie ton nadaje campingowi młodzież i przede wszystkim zajęcia prowadzone przez Zbigniewa Namysłowskiego, na które przyjeżdża coraz więcej uczniów, studentów i absolwentów szkół muzycznych" - przypomniał Brodowski.
Historia Jazz Campingów sięga lat 1959-60. Pięćdziesiąt lat temu polski jazz chronił się w Tatrach przed komunistycznymi decydentami, którzy byli przekonani o szkodliwości tej "wrogiej ideologicznie" muzyki. To właśnie na Kalatówki zjeżdżali najlepsi jazzmani kraju, by móc grać i tworzyć swoją muzykę.
Wśród uczestników campingu znaleźli się wtedy m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański, Barbara Kwiatkowska oraz organizatorzy pierwszego Jazz Campingu - Jan Zylber i Jan Borkowski.(PAP)
autor: Anna Bernat
edytor: Paweł Tomczyk
abe/ pat/