Kultura i sztuka po 1989 roku

17.08.2017

Muzyka kompozytorek na festiwalu Forum Musicum 2017 we Wrocławiu

Festiwal Forum Musicum 2017 „Al femminile” Festiwal Forum Musicum 2017 „Al femminile”

Pięć koncertów muzyki dawnej złoży się na program festiwalu Forum Musicum 2017 we Wrocławiu, który rozpoczyna się w piątek. W tej edycji - nazwanej „Al femminile” - prezentowane będą wyłącznie kompozycje kobiet.

Dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że choć niewiele było kobiet wśród kompozytorek muzyki dawnej, to utwory przez nie napisane są nie mniej atrakcyjne.

„Kobiety pisały muzykę w określonych sytuacjach, na zapotrzebowanie, np. gdy przebywając w zakonach chciały wykonywać pieśni. W tegorocznym festiwalu zaprezentujemy muzykę średniowieczną, renesansową i barokową” - powiedział Dobrzański.

Włoską nazwę festiwalu „Al femminile” organizatorzy tłumaczą jako hasło tegorocznej edycji „Na kobiecy sposób”.

Festiwal rozpocznie w piątek koncert muzyki z żeńskich klasztorów ku czci świętych kobiet (XII-XV w.), w którym będzie można usłyszeć utwory m.in. Hildegardy z Binden, dwunastowiecznej wizjonerki, która została kanonizowana w 2012 r. Szwajcarski zespół Ensemble Peregrina pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett wykona też pieśni śpiewane w klasztorach polskich klarysek, hiszpańskich cysterek czy szwajcarskich dominikanek.

W kolejnych koncertach zaplanowano m.in. sonaty fletowe i klawesynowe włoskiej kompozytorki Anny Bon, sonaty skrzypcowe i kantaty francuskiej artystki Elisabet Jacquet de la Guerre, włoskiej lutnistki Maddaleny Casulany oraz włoskiej śpiewaczki i kompozytorki Franceski Caccini.

Festiwal potrwa od piątku do 26 sierpnia. Koncerty zaplanowano w sali wielkiej ratusza, w uniwersyteckim Oratorium Marianum oraz w dwóch świątyniach: kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja oraz ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej.

Roman Skiba(PAP)

ros/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL