W piątek o północy w Nowym Jorku rozpoczął się festiwal pod nazwą Celebrating Poland: Lutosławski, Penderecki and New Music Now. W programie są dwie transmisje z Symphony Space oraz trzy 24-godzinne maratony na falach internetowego radia Q2 Music. Miłośnicy muzyki klasycznej mają okazję zapoznać się zarówno z utworami Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego, jak też wysłuchać rozmów z różnymi kompozytorami, muzykami, dyrygentami i znawcami muzyki polskiej.
Festiwal zbiegł się z prezentowanym w czwartek przez Nowojorskich Filharmoników po raz pierwszy w Lincoln Center „Concerto grosso” Pendereckiego pod batutą Charlesa Dutoita z udziałem solistów Daniela Müller-Schotta, Alisy Weilerstein oraz Cartera Breya. Utwór został przyjęty przez publiczność nowojorską owacjami na stojąco.
Według Alexa Ambrose, producenta Q2 Music będącego organizatorem festiwalu Polska jest dzisiaj jedną z międzynarodowych stolic nowej muzyki.
„Cieszymy się już na nowe odkrycia, piękno i moc muzyki, które czekają na naszych słuchaczy podczas tych niezwykłych transmisji i muzycznych maratonów” – mówił Ambrose.
W piątek pod adresem internetowym q2music.org/celebratingpoland/ amerykański kompozytor Phil Kilne prowadzi całodniowy maraton odkrywający różnorodność polskiej muzyki współczesnej, w tym oryginalne elektroniczne miniatury muzyczne polskiego kompozytora mieszkającego w Nowym Jorku Jakuba Ciupińskiego.
W tym samym dniu o godz. 19.30 (sobota 1.30 polskiego czasu) melomani usłyszą w ramach audycji “New Music from Poland” bezpośrednią transmisję koncertu Pendereckiego z Symphony Space. Gospodarzami będą znana śpiewaczka i prezenterka radiowa Helga Davis oraz sam kompozytor. Wystąpią Penderecki Quartet, Ensemble Pi, altowiolista Matthew Lipman, wiolonczelista Jay Campbell i muzycy Yale School of Music.
W programie znajdą się „Cadenza na altówkę”, „III Kwartet smyczkowy”, „Quartet Capriccio per Siegfried Palm na wiolonczelę”, „Kwartet na klarnet i trio smyczkowe” oraz ”Sekstet na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, fortepian, róg i klarnet”.
W czwartek 31 października muzyka polskich kompozytorów zajmie znaczące miejsce podczas Halloween marathon – 24-godzinnego „maratonu strachu” przepełnionego mroczną, klimatyczną muzyką, a także muzyką filmów grozy.
Program wypełnią utwory Pendereckiego wykorzystywane w m.in. w filmach „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka i „Inland Empire” Davida Lyncha, a także muzyka Wojciecha Kilara znana m.in. z filmów „Drakula” Brama Stokera oraz „Dziewiąte Wrota” Romana Polańskiego.
12 listopada rozgłośnia Q2 Music zaprezentuje 24-godzinny maraton z utworami Lutosławskiego. Gospodynią będzie solistka i prezenterka muzyki Nadia Sirota. Obejmie on siedem godzinnych bloków radiowych przygotowanych przez nagrodzonego Pulitzerem kompozytora i znawcy twórczości Lutosławskiego Stevena Stucky'ego, w tym m.in. wywiad z dyrygentem Esa-Pekka Salonenem.
13 grudnia Symphony Space zaprasza na koncert "Witold Lutosławski: Centennial Tribute" w wykonaniu jednego z najbardziej cenionych zespołów kameralnych ACME (American Contemporary Music Ensemble. O dziedzictwie polskiego kompozytora będzie mówił Steven Stucky, autor nagradzanej książki „Lutosławski and his Music”.
W programie, który też będzie transmitowany przez radio znajdzie się “Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo”, “Bukoliki na altówkę i wiolonczelę”, “Kwartet smyczkowy”, “Dialoghi na wiolonczelę solo” oraz “Nell'ombra, nella luce na kwartet smyczkowy”.
Festiwal Celebrating Poland: Lutosławski, Penderecki and New Music Now rozgłośnia Q2 prezentuje we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Wszystkie maratony i koncerty dostępne są na stronie internetowej www.Q2Music.org.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ ula/