Akademicki Zespół Taneczny „Sonechko” z Żytomierza na Ukrainie wystąpi podczas 10. Vistula Folk Festival, który odbywać się będzie w Płocku (Mazowieckie) od 23 do 28 sierpnia. Podczas folkowego festiwalu zaprezentują się też grupy ze Słowacji, Ekwadoru i Burundi.
Jak zapowiada Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS), występu zespołów i grup goszczących na tegorocznym Vistula Folk Festival odbywać się będą na płockim Starym Rynku i w Parku Północnym, a ich zwieńczeniem będzie koncert galowy, który tradycyjnie zaplanowano w amfiteatrze położonym u podnóża malowniczej nadwiślańskiej skarpy.
Wyjątkowym gościem folkowego festiwalu będzie w tym roku Akademicki Zespół Taneczny „Sonechko” z Żytomierza, który - jak wspomniał w anonsie wydarzenia POKiS - ponownie zawita do Płocka. „Zespół promuje kulturę ukraińską i równocześnie wspiera swoją ojczyznę w pozyskiwaniu środków na jej obronę” - podkreślono w informacji.
Podczas Vistula Folk Festival artyści z Żytomierza, który jest od 2013 r. partnerskim miastem Płocka, zaprezentują m.in. ukraińskie tańce ludowe i tańce narodów świata.
Jak informuje POKiS, Akademicki Zespół Taneczny „Sonechko” działa od 1974 r. i jest laureatem wielu regionalnych i międzynarodowych festiwali oraz konkursów. Wraz z biegiem lat liczba jego członków wzrosła do 500 osób.
W trakcie tegorocznej odsłony Vistula Folk Festival wystąpią też: zespół ludowy Sarisan, istniejący od 54 lat i prezentujący folklor regionu szaryskiego na Słowacji, a także założona w 2017 r. grupa muzyczno-taneczna z Ekwadoru, z prowincji Imbabura, popularyzujący rytuały, zwyczaje i tradycję tego regionu Andów.
„Oczekujemy też na zespół reprezentujący Burundi z Afryki Środkowo-Wschodniej. Trwają w tej sprawie jeszcze ostatnie uzgodnienia. O szczegółach będziemy informowali wkrótce” - powiedział w czwartek PAP Konrad Iwański z POKiS.
W tym roku podczas koncertów Vistula Folk Festival zaprezentują się też Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz działający również w tym mieście Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Wystąpią też Karolina Lizer i Folk Orkiestra.
Na zakończenie folkowego festiwalu, 28 sierpnia, jego uczestnicy wezmą udział w mszy świętej w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej w barwnym korowodzie, który przejdzie ulicami miasta.
Jak przypomina POKiS, Vistula Folk Festival to płocki festiwal folklorystyczny, którego tradycja sięga lat 60. XX wieku. W 2012 r. został on reaktywowany po 32 latach przerwy pod obecną nazwą. Od tego czasu w Płocku gościły zespoły ludowe, grypy folklorystyczne i folkowe z całego świata, w tym z Indonezji, Hiszpanii, Cypru, Tajwanu, Włoch, Ukrainy, a także z Irlandii, Gruzji, Mongolii, Meksyku, Serbii i Sri Lanki. (PAP)
mb/ pat/