Kultura i sztuka po 1989 roku

06.10.2017

Na domu rodzinnym Wisławy Szymborskiej w Krakowie odsłonięto tablicę pamiątkową

Przyjaciele noblistki Elżbieta i Jan Pindlowie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wisławę Szymborską na rodzinnym domu pisarki w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Przyjaciele noblistki Elżbieta i Jan Pindlowie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wisławę Szymborską na rodzinnym domu pisarki w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Na elewacji rodzinnego domu Wisławy Szymborskiej przy ul. Radziwiłłowskiej 29 w Krakowie odsłonięto w piątek pamiątkową tablicę. „Myślę, że wszyscy, którzy będą tędy przechodzić zatrzymają się i jest moim ogromnym marzeniem, żeby zajrzeli do książek Wisławy” - mówił właściciel kamienicy Jan Pindel.

Rodzina Szymborskich zamieszkała przy Radziwiłłowskiej w 1929 r. po przeprowadzce z Torunia do Krakowa. Wisława wychodziła stąd do szkoły powszechnej, gimnazjum ss. Urszulanek i na tajne komplety podczas drugiej wojny światowej. Pod tym adresem mieszkała z rodzicami i siostrą do wiosny 1948 r., gdy po ślubie z Adamem Włodkiem przeniosła się do jego lokum w Domu Literatów na ul. Krupniczej 22. Później regularnie wpadała na obiady do siostry Nawoi, która znakomicie gotowała.

"Chce mi się krzyczeć z radości, że wreszcie spotykamy się pod domem Wisławy" – mówił podczas uroczystości Jan Pindel, obecnie właściciel kamienicy, który wraz z żoną Elżbietą przez lata przyjaźnił się z Nawoją i Wisławą Szymborskimi.

Jak wspominał, Szymborscy mieszkali na pierwszym piętrze. "Myślę, że wszyscy, którzy będą tędy przechodzić zatrzymają się i jest moim ogromnym marzeniem, żeby zajrzeli do książek Wisławy. Może będzie to jakimś impulsem, zwłaszcza dla młodych, którzy potrzebują takiego spojrzenia na życie, jakie ona miała" – powiedział dziennikarzom.

Pomysł wykonania tablicy narodził się w Fundacji "Zawsze Warto", a wsparła ją Fundacja Wisławy Szymborskiej, właściciele kamienicy Elżbieta i Jan Pindlowie, KBF oraz miasto Kraków, które partycypowało w połowie kosztów jej przygotowania. Autorem tablicy jest rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj.

Prezes Fundacji "Zawsze Warto" Marek Wasiak, zauważył że fundacja prowadzi projekty edukacyjne, odwołujące się do dorobku wielkich polskich twórców kultury, sztuki i nauki. "Można by powiedzieć, że budujemy pomniki, ale my nie budujemy pomników, które wymagają cokołów, bo z cokołów czasem się pomniki strąca. Budujemy je w sercach i umysłach młodych ludzi" – podkreślił.

Zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Magdalena Doksa-Tverberg wyraziła nadzieję, że tablica będzie nowym punktem na turystycznej i literackiej mapie Krakowa.

Michał Rusinek, wieloletni sekretarz noblistki i prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, odczytał podczas uroczystości wiersz "Pochwała siostry", w którym poetka pisała m.in.: "W szufladach mojej siostry nie ma dawnych wierszy/ ani w torebce napisanych świeżo./ A kiedy siostra zaprasza na obiad,/to wiem, że nie w zamiarze czytania mi wierszy./Jej zupy są wyborne bez premedyacji,/a kawa nie rozlewa się na rękopisy".

W tym roku minęła piąta rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej i 21. przyznania jej literackiej Nagrody Nobla.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Edytor: Agata Zbieg

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL