Szereg wydarzeń na tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriadzie - będzie poświęconych historiom związanych z rolą, jaką odegrały kobiety - zarówno arystokratki jak i proste robotnice - w rozwoju przemysłowym regionu.
Industriada to koordynowana przez samorząd woj. śląskiego coroczna impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu. Wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami, grami, konkursami, prezentacjami. Główna część jej dziewiątej, tegorocznej edycji, będzie odbywała się w 25 miastach regionu 9 czerwca.
W tym roku 517 wydarzeń Industriady przygotowywanych jest w 44 obiektach w 29 miastach regionu. Ich motywem przewodnim ma być mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. Hasło „Industria jest kobietą” będzie punktem wyjścia do przypominania o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na wydarzenia m.in. w dzisiejszych industrialnych zabytkach.
Władze woj. śląskiego już w ub. roku od pewnego czasu poprzedzają Industriadę „Rozruchem maszyn” - cyklem wydarzeń w dzień poprzedzający właściwe święto.
W tym roku m.in. przygotuje je Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, gdzie zobaczyć będzie można dwie wystawy: „Bytomskie kobiety – poza strefą cienia” i „Matka Ewa – bytomianka – wiara i życie”. Podczas właściwej Industriady odbędzie się tam m.in. gra terenowa „Fortuna za jeden uśmiech, czyli jak stać się Joanną Gryzik”, przybliżająca losy członkini rodu, który ufundował ten zakład, Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godula z domu Grycik.
Na południu woj. śląskiego Stara Fabryka w Bielsku-Białej przygotuje wykłady o tym, „czy Industria jest żoną przemysłowca” oraz o ikonografii pracy kobiet, a także poznać historię Selmy Kurz, która rozpoczynała karierę jako krawcowa, a stała się światowej sławy gwiazdą opery.
W cieszyńskim Muzeum Drukarstwa przez cały dzień będzie można spotkać byłe pracownice drukarni i przekonać się, ile pracy wkładały w powstawanie książek, gazet, plakatów i afiszy. W Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego wyświetlany będzie film „Matki, żony i patronki” o kobietach ustrońskiej industrializacji. Widzowie poznają arystokratyczne właścicielki zakładów, żony hutników, pracujące przy maszynach kuźniczki, aktywistki i pierwsze ustrońskie kuracjuszki, biorące kąpiele żużlowe w działających przy ustrońskiej hucie publicznych łaźniach.
Na drugim krańcu województwa, w Częstochowie, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza poprowadzi warsztaty kreatywne „Kobieta a la ruda” i „Kobieta kowal”, natomiast konkurs z zadaniami ma dowieść, że nie tylko mężczyźni potrafią kuć żelazo. Główną atrakcją w częstochowskim Muzeum Historii będzie lokomotywa (z możliwością jej poprowadzenia w symulatorze). Specjalna prezentacja przybliży postać Mieczysławy Biegańskiej, działaczki oświatowej i żony częstochowskiego lekarza i społecznika.
W Katowicach Muzeum Śląskie zaprosi m.in. na „Babski Byzuch”, czyli oprowadzanie po terenie dawnej kopalni Katowice szlakiem kobiet oraz na wystawę fotografii „Kobiety kopalni. Arkadiusz Gola. Fotografia”. W Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcowni odbędzie się koncert śląskich harfistek. Na Osiedlu Giszowiec Marta Frej opowie o swoich pracach podczas wernisażu „Mamo! Memy mamy!”. Na Nikiszowcu będzie można podążyć ścieżkami śląskiej olimpijki Rozalii Kajzerówny. Pokaz kulinarny ma uświadamiać, czy chłop ma rację bytu w śląskiej kuchni.
Ruda Śląska i tamtejsza kolonia robotnicza Ficinus zaproszą na spektakl „Śląska kobieta doskonała – Ślonzaczka na zicher” oraz film o przemysłowym rodzie Schaffgotschów. Pokolenia kobiet połączy sesja zdjęciowa. O dawnych strojach śląskich kobiet opowiedzą ekspertki podczas wykładu, po którym nastąpi przymierzanie kiecek, jakli i zapasek.
W Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej odbędą się m.in. wystawa fotograficzna o kobietach, gra terenowa z wątkami kobiecymi, a także spotkanie z Anną Cieplak – pisarką i aktywistką pochodzącą z tego miasta. W czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia prezentowana ma być wystawa malarstwa intuicyjnego „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów”.
Zabrzański Szyb Maciej będzie można zwiedzić z dwiema kobietami: Joanną Zalewską – jedyną w Polsce nadsztygar oddziałową w kopalni węgla kamiennego oraz Malwiną Smulską – geolog górniczą, bohaterką telewizyjnego paradokumentu o górnictwie.
Industriadę pomyślano jako święto rozwijanego od ponad 10 lat przez regionalny samorząd Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak ten skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie całego województwa.
Industrada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/aszw/